Je to tak: Celá řada celkových, především interních, onemocnění má svůj odraz v očních nálezech. Právě oftalmolog je někdy první kdo vysloví podezření na celkovou chorobu (někdy i velmi vážnou) a to na základě právě očního vyšetření.
Promotion

A to dokonce v případě, že pacient přitom předtím často neměl žádné oční ani jiné potíže a o svém systémovém onemocnění nevěděl – zkrátka jen přišel na preventivní prohlídku.

Systémová onemocnění jsou velmi různorodá. Může jít o onemocnění cévní, endokrinologická, autoimunitní, revmatologická, plicní, gastrointestinální, nádorová, kožní i pohlavně přenosná. Nechtěl bych vás děsit, ale je to tak. Pojďme se mrknout na to, jak vypadají oční projevy, které by mohly signalizovat v pozadí se skrývající systémové onemocnění.

Cévní choroby

Cévní onemocnění jsou velmi časté a také bohužel jsou nejčastější příčinou úmrtí v našich zemích. Oftalmolog může při rutinním vyšetření očního pozadí (což je rychlé, dostupné a nezatěžující vyšetření) nalézt na cévách pacienta počínající aterosklerotické změny nebo patologický obraz cév způsobený   vysokým krevním tlakem. Tito pacienti většinou o svém cévním nálezu ani nevěděli, protože neměli žádné potíže.

K oftalmologovi se mohou dostavit pacienti ale již s očními potížemi např. s dvojitým viděním, se sníženou zrakovou ostrostí ba i náhle vzniklou nevidomostí. A opět nemusí jít o izolované oční onemocnění, ale příznak celkového postižení organismu. Vlastní oko může být postiženo například ucpáním centrální žilní cévy na sítnici nebo nedokrevnosti optického nervu. U mnohých těchto cévních afekcí sítnice kardiolog nebo internista prokáží onemocnění vnitřní karotidy-důležité cévy zásobující mozek nebo arterie, která zásobí spánkovou oblast hlavy. Kardiologické vyšetření nebo interní konsilium pak zjistí okamžitě, o co se jedná a stanoví, jak s danou diagnózou nakládat. Preventivní oční vyšetření v kontextu cévních chorob je důležité a pacienti by na prohlídku občas měli zajít, i když nemají žádné problémy. Na to myslete, až budete další, ne zcela zásadní preventivní prohlídku odkládat. Právě při prohlídce u očního lékaře si totiž můžete...

Marianne Klub

Promotion