Víte, kdo jsou ‚slané ženy‘? To jsou ženy, které vypadají jako ty zdravé, jen je to stojí mnohem víc úsilí, protože jsou nemocné cystickou fibrózou. Přesto se perou s nepřízní osudu a snaží se žít stejně, jako kdyby byly zdravé. I proto se daly dohromady s fotografkou Terezou z Davle a nafotily unikátní kalendář pro rok 2014.
Promotion


Kalendář vznikl z iniciatiy Kamily Eliášové, ženy nemocné cystickou fibrózou. Ona a dalších jedenáct žen nafotily s Terezou z Davle charitativní kalendář, jehož výtěžek půjde na konto Klubu nemocných cystickou fibrózou. Všichni, kdo se na tvorbě kalendáře podíleli, se zřekli honoráře.

Cystická fibróza je dědičné onemocnění postihující zejména dýchání a trávicí systém. Dětem s cystickou fibrózou se říká ‚slané děti‘, protože mají výrazně slanější pot než zdravé děti. Nemocní s CF potřebují intenzivní léčbu každý den. Tato nemoc je v současnosti nevyléčitelná. Polovina nemocných v České republice se dožívá 32 let. Nemoc se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně poškozují plíce. Léčba spočívá v tom, že se udržují dýchací cesty čisté, a to pomocí inhalací a rehabilitacemi. To se musí provádět 2–6krát denně. Nemocní také špatně tráví potravu, protože jim nefunguje správně slinivka břišní.

Kalendář lze zakoupit na různých místech – jejich seznam najdete na www.slanezeny.cz.

Na kalendáři se podíleli:

Fotografie: Tereza z Davle

Vizážistka: Simona Bártová

Grafik: Jan Zachariáš

Tisk: Václav Rak Rpress a HM Harmonie

Foceno v prostorách hotelu Park Inn Praha