Obliba věcí dávno minulých stoupá. Jestliže i vy bojujete s nutkáním koupit si nějaký ten retro kousek, v našem seriálu vám poradíme, do jakého z nich investovat. Dnes se zaměříme na design a interiérový nábytek.
Promotion

Staré nové retro

gramofon-s-cd-hyundai-rtcc-411-retro-fmRetro a vintage doplňky do interiéru jsou krásné. Je však třeba rozlišovat mezi moderními kopiemi na toto téma a opravdovými starožitnostmi.

Výhodou moderních výrobků v retro kabátku je to, že na rozdíl od svých předchůdců využívají moderní technologie, a tím nám poskytují standard, na který jsme zvyklí. Pro mnohé srdcaře však takto vytuněný gramofon ztrácí na autenticitě. Raději pak sáhnou po přístroji, který sice není tak dokonalý, ale je třeba po dědečkovi nebo má zajímavou historii z vetešnictví.

Ať již patříte do první, nebo druhé skupiny, vůbec se nemusíte bát tyto zajímavé solitéry začlenit do svého interiéru – poradíme vám, jak na to!

Není období jako období

etsy.com_fullxfull.147012898V první vlně vašeho nadšení se musíte ubránit tomu, abyste nakupovali bez rozmyslu. Ano, víme, že zamilovat se do nějakého ikonického kousku je tak snadné. Přesto si však velmi dobře rozmyslete, jakému období dáváte přednost. Určitě nechcete, abyste si doma připadali jako na návštěvě zámku, kde průvodce říká: „A nyní z rokokového salonku vcházíme do ložnice, která je zařízena v klasicistním slohu…“

V minulém století se však styly měnily s takovou rychlostí, že některá období jsou si i navzdory určitým rozdílům stále velmi blízká. S klidem můžete kombinovat například třicátá léta se čtyřicátými a padesátá se šedesátými.

Pravidlo 1×1

jindrich_halabala_74_add_99Nebojte se trochu rozšoupnout. Ujíždíte-li na retro doplňcích, klidně si je dopřejte. Pamatovat byste však měli na jednoduché pravidlo – jeden pokoj, jeden výrazný retro solitér. Vévodí vašemu obýváku křeslo od Jindřicha Halabaly ze třicátých let? Pak by se o pozornost nemělo přetahovat s dalším velkým nábytkovým kusem. Chcete-li vyjádřit sounáležitost se stylem solitéru, zvolte k tomu spíše drobné doplňky, jako je například vhodný obraz nebo dobový plakát, svítidlo, dekorativní porcelán a sklo či textil.

Kde nakupovat?

Kromě starožitnictví, bleších trhů a internetových aukcí seženete retro nábytek také zde:

Apropos

Artěl

Design Outlet

Kare

Le Patio

Nanovo

Novoretro

Snel Furniture

Vybrat si můžete i v naší galerii!