Upleťte je jako dárek z lásky nebo jen tak sobě pro radost. Když je totiž člověku teplo od nohou, žádná zima ho nemůže rozhodit!
Promotion

Babičky pletařky

Postup pletení ponožek pro nás připravily pletoucí sestry paní Marie Vladíková a Jaroslava Holíková, jejichž výrobky si můžete koupit v internetovém obchodě www.mysticgarden.cz. Každý, kdo si jejich ponožky objedná, je dostane zabalené v hedvábném sáčku, který z nich rázem udělá dokonalý dárek!

Postup pletení

  1. Nahození ok(foto 1) Na dámské ponožky o velikosti 38–39 si připravte 4 jehlice číslo 3, asi 150 g středně silné vlny a 2 spínací špendlíky. Potřebný počet ok si propočítejte podle upleteného vzorku a proměření nohy. My jsme na jehlici navázali 44 ok.
  2. Manžeta(foto 2) Oka rozdělte na tři jehlice, aby vznikl kruh – na první a druhé jehlici je po 14 okách, na třetí 16 ok. Čtvrtou jehlicí přeplétejte. Manžetu pleťte pružným vzorem – střídavě jedno oko hladce, jedno obrace – do výšky 16 cm.
  3. Nárt a začátek paty(foto 3) Uberte rovnoměrně 6 ok a dále pokračujte hladce 7 cm. Pak 19 ok určených pro patu přesuňte na jednu jehlici, na ostatních dvou bude 10 a 9 ok. 19 ok pro patu pleťte líc hladce, rub obrace a zkracujte řady – na začátku každé řady přemístěte vždy první upletené oko na spínací špendlík, až máte z obou stran na špendlíku po 7 okách a na jehlici zbude 5 ok.
  4. Dokončení paty(foto 4) Pokračujte opačně – na konci každé řady přibírejte po jednom oku ze zavíracího špendlíku, až přiberete všechna oka z obou. Pokračujte na všech třech jehlicích až ke špičce (asi 15 cm).
  5. Špička(foto 5) Ve dvou řadách po 19 okách vždy za prvním a předposledním okem splétejte dvě oka hladce – to opakujte v každé druhé řadě, až vám zbude 2 × 9 ok. Ta přemístěte na dvě jehlice a spleťte je po dvou.
  6. Začištění(foto 6) Posledním okem protáhněte vlnu a na rubu ji začistěte.

Tipy od babiček

  • Pleteme z jehněčí vlny, spletené ze 4 vláken, protože je to ta nejjemnější vlna, která je vůbec k dostání. Nekouše, vydrží věčnost a pohlcuje pachy.
  • Ponožky po upletení vypereme na 30 ºC a vysušíme nastudeno v sušičce – to je trochu zplstnatí a jsou pak daleko jemnější.
  • Hotové ponožky ukládáme společně se sáčkem sušené levandule. Ponožky krásně voní a vyhýbají se jim moli, kteří levanduli vůbec nemají rádi.