Sedíte s kamarádkami u vínka a jedna z nich začne skuhrat, jak je ten její doma protivný. Nedá se s ním o ničem mluvit a je prostě duchem mimo. Že má asi milenku. Ale ne, shodnou se kamarádky, to má jen problémy v práci. Muži přece potřebují být spokojení v práci, aby byli spokojení doma. A u žen je to prý naopak.
Promotion

O tomto ‚moudru‘ začínám poslední dobou pochybovat. Když jsem svěřila své mladší dítko do péče mateřské školy a s vděkem vzala nabídku práce na zkrácený úvazek v nedaleké kanceláři, taky jsem začala mít toho protivného chlapa. Nelíbilo se mu, že šmejdím s kamarádkami na kafíčko, že si chodím sama na brusle, na jógu a na lyže.

Mně s ním doma přišla nuda a nechápala jsem, proč on nesportuje a nejezdí na semináře. Zkoušela jsem leccos, ale nějak to doma nebylo ono. Pak jsem začala s kamarádkou vydávat náš úžasný časopis Drive, který je v angličtině, a práce mě zcela pohltila.

Někdy se celý den od počítače nehnu, nebo naopak do noci s puritánským kolegou ze Skotska řeším, jak by bylo slušné pojmenovat jelení exkrement v lifestylovém časopisu, aby tomu rozuměl i mírně pokročilý angličtinář. Můj manžel je najednou super chlap, který sám nabízí pomoc ve firmě, má radost z úspěchu našeho časopisu, sdílí se mnou péči o děti a domácnost, sportuje a má drive. Čím to?

Dalším příkladem je moje kamarádka Lenka. Dříve se mnou chodila běhat a celou hodinu mezi funěním si stěžovala, jak ve školce dětem dávají krabicové mléko místo čerstvého, jak byla ta prodavačka neochotná, a hlavně jak je ten její doma k ničemu. Pak si otevřela obchod s dětskou obuví, zorganizovala manžela, a kdykoli ji vidím, září štěstím, a na otázku, co doma, říká: „Stabilizovaný stav.“

A nebo Dana. Při každém našem setkání na otázku, co doma, vzdychala a koulela očima. Nevěděla, jak od svého muže odejít, když je na něm finančně závislá. Dřív pracovala v jeho firmě, ale po mateřské už k němu zpátky nechtěla. Toužila po tom, že bude dávat lidem masáže, ale neměla ani na pronájem masérského lůžka.

A tak vymyslela, že bude navštěvovat své klienty u nich v práci a během 15 minut jim na židli v kanceláři „projede páteř“, jak říká. Když se teď vídáme, povídáme si, kdo je šikovný grafik na vizitky, jaká masáž je na co dobrá a v jaké firmě dávají zaměstnancům jaké benefity. Na jejího muže ani nepřijde řeč.

Co se změnilo? Možná se trochu probrali ti pánové, ale hlavně my ženy, co máme hlavu plnou svých dětí a milované práce, najednou nemáme čas své muže pitvat…

Pavla_Stenclova_mensi

Autorka je vydavatelkou časopisu DriveThrough Your English.