Malé holčičky často řeší otázku, co mají nejradši. Nejlepší kamarádka, nejoblíbenější barva, nejkrásnější tričko. Když trošku povyrostou, dojde jim že když cokoliv favorizují, připraví se o radost z toho ostatního, a přívlastek "nejoblíbenější" si nechají jen pro svého nejoblíbenějšího muže. Mým nejoblíbenějším ovocem bývaly jahody. Pravda, neznala jsem v té době ty zimní supermarketové, co vypadají jako z plastu a také tak chutnají - znala jsem jen voňavé, sladké, červnové jahody. Zbytek roku měli v obchodě "Ovoce - zelenina" jen svraštělá jablíčka a nitkovitou mrkev - o to větší důvod se na jahody těšit.
Promotion

A právě za ty úžasné červnové jahody bych se dneska chtěla přimluvit. Nepečte je. Já vím že se peče spousta drobenkových koláčů s jahodami, ale máte pocit, že to, co je uvnitř, ta našedlá nakyslá hmota, jsou fakt jahody? Ne, drobenkové koláče jsou skvělé, ale s meruňkami nebo rebarborou. Jahody nechte syrové. Na milost jsem ochotna vzít jedině jahodové knedlíky. Ale do trouby podlě mě jahody nepatří.

Syrové jahody nás nijak neomezují. Můžete upéct korpus z křehkého nebo piškotového těsta, potřít ho třeba smetanovým nebo vanilkovým krémem a posázet jahodami. Můžete upéct tenký plát piškotového těsta, naplnit ho šlehačkou s malými kousky jahod, a svinout do rolády (zkuste přidat trošku jemně nasekané máty). Můžete udělat košíčky z lineckého těsta a naplnit je šlehačkou či citronovým krémem a syrovými jahodami - a nebo mille feuille, francouzský dezert z listového těsta se šlehačkou a jahodami. Palačinky s rozmačkanými jahodami. A nebo jen jahody se šlehačkou - dokonalé ve své prostotě. A pokud hubnete do plavek, úžasné jsou jahody bez jakéhokoliv těsta nebo krému - v ovocném salátu. Osvědčily se mi jednoduché kombinace - třeba s cukrovým melounem, troškou medu a citronu a pár lístky meduňky.

Než všechny tyto možnosti syrových jahod využiju, je po červnových jahodách, a protože ty listopadové mi nechutnají, můžu se zase rok těšit na novou sezónu...