S Jiřím Vlčkem, zakladatelem portálu Palmknihy.cz, o tom, jestli elektronické knihy a čtečky mohou nahradit papír. Napadne vás, který žánr si do čteček rádi stahujeme?
Promotion

Jaký je poměr prodeje e-knih a papírových knih? 

Podíl elektronických knih na českém knižním trhu se odhaduje na 1,7 procenta. Navzdory pozitivnímu vývoji má český trh s elektronickými knihami vůči západní Evropě co dohánět. Ve Velké Británii si e-knihy vydobyly čtvrtinový podíl na celkovém trhu, v Německu pak desetinu a ve Francii 2,7 procenta. 

Kolik se loni prodalo e-knih? A předloni?

Celý český trh vykazuje růst elektronických knih. Loni se podle odhadů Svazu českých knihkupců a nakladatelů prodal zhruba milion e-knih a celkové tržby všech prodejců dosáhly 120 mil. Kč. V roce 2013 se prodalo 450 000 knih v hodnotě 54 mil. Kč. Trh klasických knih proti tomu vykazuje stagnaci. 

Jsou nějaké žánry, které mají čtenáři raději ve čtečkách?

Obecně tzv. „vlakové čtivo“, tedy něco, co nebudou číst opakovaně. A speciální kategorií jsou erotické romány, které si ve fyzické podobě zejména ženy přebalují, protože na veřejnosti se je stydí číst. U e-knih to není třeba.

Je v něčem typický český čtenář? 

Nemyslím si, že by český čtenář byl něčím výjimečný. Snad jen tím, že je čtenář – obecně procento čtoucí populace je u nás vyšší než ve většině zemí. 

Jaká je budoucnost v oblasti e-knih či audioknih?

Odhaduji, že budoucnost je v kombinaci e-knih a audioknih. Například společnost Amazon to už tak dělá. Začnete číst knihu, pak potřebujete žehlit nebo řídit – a tak budete pokračovat v audiopodobě na tom místě, kde jste přestali číst. Už to funguje, jen v Čechách to zatím nikdo neumí.

Proč jste založil Palmknihy.cz? Co byl prvotní impulz?

Bytová nouze – bydleli jsme v garsonce a já si neměl v noci jak a kde číst, aniž bych rušil partnerku. Podsvícený kapesní počítač to vyřešil.

Je něco, co budete chtít vždycky mít spíš na papíře?

Určitě výpravné obrazové publikace a pak knihy mého srdce. Tím mám na mysli například Stopařova průvodce po galaxii, Saturnina a pár dalších knih, které prostě nedám.