Proč jezdit do Paříže, Říma nebo Londýna, když krásné destinace jsou hned za rohem? Vyrazte si na víkendový výlet například do Míšně.
Promotion

Kdyby nebylo tohoto saského městečka, neměly by naše babičky ve svých kredencích co vystavovat. Právě v Míšni totiž začala před více než třemi sty lety fungovat první evropská manufaktura na porcelán. Tohle krásné středověké městečko se ale vyplatí navštívit, i pokud zdobené nádobí není zrovna váš šálek kávy a kávu byste si do něj nikdy nenalila. Vypadá to tu totiž jako v pohádce, jeden úhledně upravený domek střídá druhý, zkrátka ideální město na línou odpolední procházku v příjemném podzimním slunci.

Dominantou města je Albrechtsburg, pozdně gotický zámek tyčící se vysoko nad Labem, který je pokládán za první zámeckou stavbu v Německu a hostí hned několik hezkých muzeí – mimo jiné tu najdete muzeum porcelánu, což je zdejší rodinné stříbro (no, vlastně spíš rodinný porcelán). Neměla byste ho vynechat, zdejší expozice vůbec není nudná a poměrně často tu pořádají i výtvarné dílny, takže roupy nebudou mít ani vaše děti.

Porcelánu se ale nevyhnete, ani když muzeum minete bez povšimnutí. Z ‚bílého zlata‘ je vyrobena třeba nádherná zvonkohra ve věži gotického kostela Frauenkirche, kterou v době svého pobytu určitě uslyšíte (celým centrem se poměrně slušně rozléhá). V kostele sv. Mikuláše zase stojí ty největší figurky, které kdy byly z míšeňského porcelánu zhotoveny: měří dva a půl metru. To by babičky koukaly!

Kam zajít?

Do vinárny. Míšeň je totiž známá nejen porcelánem, ale i vínem. Sedněte si do šenku s nějakou pěknou zahrádkou a pozorujte cvrkot kolem sebe.

misen2