Dnes začíná výstava na Staroměstské radnici u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala v rámci cyklu výstav tzv. Domácích úkolů Galerie La Femme, při kterých současní čeští a slovenští umělci tvoří na jednotné téma zadané galerií.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.


Zadání se vždy účastní kolem sedmdesáti nejlepších výtvarníků, tentokrát se bude jednat už o dvacáté první. Domácí úkol nese název Pocta Bohumilu Hrabalovi a inspirován je osobou spisovatele Hrabala, jeho literaturou a filmovou podobou jeho děl. Z autorů se zúčastní například Jiří Anderle, Adolf Born, Vladimír Suchánek, Boris Jirků, Milan Chabera, David Vávra, Kateřina Černá, Barbora Olmrová, Tomáš Hřivnáč a mnozí další. Umělci tvoří pravidelně díla na dané téma jednou až dvakrát ročně, a vznikly tak stovky hodnotných děl.

Screen_shot_2014-02-25_at_9.55.19

Výstava se uskuteční od 28. února do 22. března v reprezentativních prostorách Staroměstské radnice v Praze. Přehlídka bude reprezentována v připravovaném katalogu, který vyjde v průběhu roku 2014. Kromě Pocty Bohumilu Hrabalovi v něm budou uvedeny i poslední dva Domácí úkoly a cesty z výtvarných sympozií ve francouzské Bretani, ve Švýcarsku a Německu.

Screen_shot_2014-02-25_at_9.55.54

Více o projektu Domácí úkoly…

  • Prvním z úkolů bylo v roce 2003 téma Ženy a fotografie, kdy měli umělci namalovat parafrázi na fotografii Jana Lipiny z roku 1997, na které hledí žena ze tmy a přes rameno upírá pohled do světlé zahrady. Tato fotografie byla nazvána Pohled na západ a stala se motivací pro zadání tématu Pocta jedné fotografii.

  • Dalším námětem byl slavný obraz Édouarda Maneta Snídaně v trávě. Výtvarníky provokoval k nejrůznějším variacím a asociacím, a byla tak vytvořena vtipná díla jako například Snídaně starých pánů od Aloise Mikulky nebo Snídaně v marihuaně Jiřího Šorma.

  • Navazovaly další Domácí úkoly, jejichž zadání znělo Malá pocta velké Edith, Venuše, Žena a automobil, Mona Lisa, Žena, víno a zpěv, Vyhnání z ráje, S vodou mě baví svět, Autoportrét, Avignonské slečny, Žena v zajetí techniky, Srdeční záležitost, Žena v pohybu, Žena a zvíře, Cherchez La Femme a poslední téma Žena a architektura.

Screen_shot_2014-02-25_at_9.55.33

Více na http://www.glf.cz/cz/