Fotograf Martin Parr zachytil stereotyp a šeď vztahů několika dvojic. Podívejte se na tuto zajímavou sociální sondu!
Promotion

Angličan  Martin Parr je dokumentarista, který svým civilním přístupem k fotografii ovlivnil celou řadu dalších fotografů. Charakteristické jsou pro něho jasné barvy, smysl pro humor, jemná ironie, cílená kritika společnosti a mnohdy i konceptuální přístup.

Nás zaujala především jeho tvorba, v níž svým kritickým okem pohlíží na otázky moderního života, jako jsou konzum, cestování a turistika, motorismus, rodina, lidské vztahy a záliba v jídle.

Do tohoto výčtu patří i jeho cyklus fotografií Bored Couples (Znuděné páry). Známý umělec v nich zvěčnil páry, které spolu například večeří, ale přitom je každý z nich duchem někde jinde. Stereotyp a nabažení se jeden druhého z nich přímo čiší!

Martin Parr je v zásadě kronikářem naší doby. Možná právě proto se jeho fotografické projekty na první pohled jeví jako přehnané, nebo místy až přímo groteskní, jak je tomu právě u ‚znuděných párů‘. Výsledkem jsou však originální a zábavné fotografie, které jsou zároveň i přístupné a srozumitelné všem bez rozdílu.

Staré věci viděné nově

Martin Parr sám hodně cestuje, a tak pomocí fotoaparátu provádí svůj sociální průzkum doslova po celém světě. Můžete mu tak dělat například doprovod na cestách Švýcarskem, Argentinou či Barcelonou.

Mnohdy nám také umožňuje vidět známé věci ve zcela nové perspektivě. V jeho fotografiích často poznáváme sami sebe. Jejich humor nás nutí smát se, a tak sami sebe přijímáme s pocitem uznání a uvolnění.

Více na http://www.martinparr.com