Víme, odkud se vzaly flitry. Budete překvapená!
Promotion

Blíží se konec roku, čas nablýskaných věčírků a outfitů, kde nebude nouze o flitry. Proto jsme trochu zapátrali, kam až sahá historie těchto malých třpytivých šupinek. Možná vás napadá, že to byla sedmdesátá léta a jejich disko éra, nebo Michael Jackson a osmdesátky. Ale kdepak!

70sfringe_copy.jpeg

Původ flitrů lze totiž překvapivě vystopovat až do dob egyptského faraóna Tutanchamona, tedy zhruba do období mezi lety 1341 a 1323 před naším letopočtem. Podle magazínu Smithsonian byly totiž po objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 královy šaty pokryty malými zlatými disky. Historici věří, že byly určeny k finanční stabilitě v posmrtném životě. 

Tyto malé a na oblečení našité disky, obvykle vyrobené ze zlata nebo jiných drahých kovů, sloužily jako symbol společenského postavení. V Indii, Egyptě nebo v Peru navíc věřili, že tento efekt dokáže odvracet zlé duchy. 

Nakonec se ale staly flitry, tak jak je známe, čistě dekorativní záležitostí. Objevovaly se na honosných róbách ve viktoránské éře a velké obrození zažívaly především kolem roku 1920 (právě v době, kdy byla Tutanchamonova hrobka objevena). Vtipné je, že některé flitry byly tehdy vyrobeny z jakési želatiny a ve velkém horku nebo dešti hrozilo, že se roztečou přímo na vás.

Tak tomu dnes už samozřejmě není. A to díky muži jménem Herbert Lieberman, jenž společně s Eastmanem Kodakem (značku Kodak znáte) vyvinul acetátové flitry (podobné filmu), které byly postupně povrchově upraveny do současné podoby.

A jak flitry nosit, abyste vypadala elegantně či stylově? Inspirujte se celebritami a vybranými kousky v naší fotogalerii. 

christmas button 48b80