Kuchyň v novém domě Hejzlarových nebyla dobře řešená. Změnili jsme její uspořádání, vnesli nové materiály, a vyloupla se do krásy i funkčnosti.
Promotion

Interiérová designérka: Kateřina Čásenská

„Komfort kuchyně stojí a padá s její dispozicí a pocitem tepla.“

Rychlý průvodce

V čem byl problém

Ladění kuchyně i její těsná dispozice zaostávaly za architekturou domu. Typizovaná linka dostatečně nevyužívala daný prostor, použité materiály jako lesklá pracovní deska kuchyňské linky vzorem imitující mramor, plechový vývod z krbu ke komínu, skleněný stůl a bílá barva stěn i doplňků, to vše navozovalo atmosféru neútulnosti, chladu a nudy.

Naše řešení

Posunuli jsme kratší stranu linky k jídelní zóně a zvětšili manévrovací prostor k vaření. Změnili jsme uspořádání – varná deska je ze zadní části kuchyně přesunuta na úroveň krbu a zadní část je využita jako ukládací, navíc doplněna o dvojici trub. Linka na míru lépe využívá daný prostor, který jsme zútulnili barevnými doplňky i betonovou stěrkou na stěnách a na krbu.

Barevná paleta

I po proměně zde hraje důležitou roli bílá barva, která je na lince, jedné z židlí a na světle. Na stěnách a na krbu je však šedá betonová stěrka, a k bílé a šedé jsme přidali zářivou tyrkysovou barvu na doplňcích, jako jsou židle, vnitřní strana stínidla aj.

Nákupní košík

PROMĚNA
Kuchyňská linka: 525 786 Kč
Svítidla: 19 724 Kč
Spotřebiče: 281 892 Kč
Stěrka a práce: 57 703 Kč
Celkem: 885 105 Kč

DEKORACE
Celkem: 13 000 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 898 105 Kč

Hejzlarovi si u Prahy pořídili dům, který byl v minulosti oceněn v architektonické soutěži, ale původní majitel ho nakonec nabídl k prodeji, protože na stylové dokončení interiérů neměl finance. „Toužili jsme po zajímavém domě, jehož interiér si předěláme k obrazu svému,“ říká Renata Hejzlarová. Nejvíc po změně volal prostor kuchyně a k ní přiléhající jídelna. „Připomínala lacinou pizzerii v téměř výlučně bílých barvách, všude byla přemíra skla a kovu, v kuchyni s typizovanou linkou pak taky oranžová barva. Prostor kolem linky byl těsný, uspořádání postrádalo praktičnost i komfort – například varná keramická deska byla v téměř nejodlehlejším koutě,“ říká interiérová designérka Kateřina Čásenská.

Proměna začala zrušením nepříliš kvalitní linky. Místo ní si Hejzlarovi vybrali linku Lagune od značky Schmidt. Má špičkovou kvalitu i ergonomii a tím, že její sestava tvaru L je precizně na míru vestavěna do vymezeného prostoru, využívá každý centimetr místa. Prostor u linky designérka zvětšila tím, že její kratší část posunula k jídelní zóně – vnější strana linky se nyní téměř kryje s boční stěnou krbových kamen. Díky čistě bílé barvě i tvarové kompaktnosti působí linka elegantně a vysokým leskem zajímavě kontrastuje s matnou hnědošedou pracovní deskou. Deska má patinu, a tak žádné poškození v budoucnu neohrozí její efektnost.

Mezi skvěle řešené detaily linky patří i vnitřní provedení skříněk a zásuvek – dílem využívají skla, a působí tedy vzdušně, dílem jsou šedé barvy, čímž ladí s betonovou stěrkou. Designérka stěrku navrhla na stěnu s oknem i na krb, a zřetelně tak vymezila kdysi nudnou jídelní zónu. Zároveň jí dodala zajímavost i útulnost, kterou umocňuje stůl s patinou na desce. Zatímco jeho kovové nohy korespondují s dalšími kovovými prvky, jako je vnější plášť digestoře či komín krbu, dřevěné nohy židlí stylově ladí s dřevem trámů i oken.

Řekli o proměně

Designérka Kateřina Čásenská květináči podtrhla technicistní ráz kuchyně

Designérka Kateřina Čásenská: „Renata toužila být taky při vaření v kontaktu se společností, která k ní chodí – nechtěla se dívat do zdi. Takže jsme veškeré vybavení přeskupily tak, aby odpovídalo praktickému a správnému fungování kuchyně. Hladkost a lesk linky vyvažuje stěrka na stěně a patina stolu i pracovní desky.“

Jak na to

Dispozici kuchyně je třeba ušít kuchaři na míru

  • Dispozici důkladně promyslete. Varná deska má být dál od dřezu, zároveň by ale obojí spolu s pracovní deskou a lednicí mělo tvořit základní manévrovací prostor kuchyně s dostatečnou plochou k pohybu a otáčení. Nevyužíváte-li trouby při každém vaření, mohou být v odlehlejší části kuchyně.
  • Pracovní desku si zvolte takovou, aby byla nejen efektní, ale i praktická, např. s patinou, ať vás nemrzí, když utrpí drobný šrám.
  • Pamatujte na vše, co usnadňuje práci – zásuvky u pracovní desky, dosah denního světla i podsvícení linky, kvalitní pojezdy zásuvek…

Kde jsme nakupovali

Kvalita je dražší, ale část prostředků vrací komfortem

  • Kuchyňská linka Hejzlarovi si přáli bezvýhradnou kvalitu, a tak si vybírali u Kuchyně Schmidt Praha. V této prodejně mají kuchyně německé značky Schmidt, které nabízejí až tisíc variant vzhledu kuchyně. Skříňky jsou vybaveny kováním Bloom, které poskytuje dvacetiletou záruku, lakovány jsou v devíti vrstvách, takže se dobře udržují v čistotě. Kuchyňské linky se dodávají uživateli vždy na míru i s instalací.
  • Betonová stěrka Širokou nabídku finálních povrchových úprav a materiálů, které se vyznačují zdravotní nezávadností a vysokou odolností, nabízí firma Luxusní povrchy Němec.