Podzim je teprve na začátku, ale vy se na chladnější dny připravte už teď. Dopřejte svému tělu to nejlepší a zbavte ho všech jedů, pokud jste to ještě nestihli.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.

Přestože má naše tělo samočisticí schopnost (tedy odvádět z těla toxiny), měli bychom mu občas pomoci. Eliminace toxinů totiž není dostačující, protože tělesné orgány přetěžujeme. Konzumace alkoholu, smažená jídla a nevhodná strava vůbec – to detoxikaci organismu nepomáhá.

Proč je dobré čas od času tělo pročistit?

Z mnoha důvodů – detoxikace zlepšuje imunitu, čistí krev a očisťuje trávicí systém. Navíc prospívá v případě, že chcete zhubnout. Pokud je tělo zcela bez jedů a odpadních látek, pocítíte to samozřejmě na snížení hmotnosti. Proč to tedy nezkusit?

Nejčastější a nejznámější formy detoxikace:

Očistné kúry:

Patří sem různé bylinné čaje, šťávy a potravinové doplňky na rostlinné bázi, vláknina a podobně. Mezi nejznámější očistné prostředky patří šťáva z aloe vera.

Detoxikační náplasti:

Jsou to speciální náplasti, které pomáhají vyčistit organismus, a koupíte je třeba v internetových obchodech. Snadno se aplikují (většinou na noc) a nahrazují de facto akupunkturu a reflexologii. Obsahují účinné látky, které ovlivňují rovnováhu a regeneraci organismu. Lepí se na chodidla a účinkují přes noc. Doba aplikace by měla trvat aspoň 8–10 hodin. Obvykle trvá kúra 7 dnů (podle učení tradiční čínské medicíny je sedmidenní kúra optimální doba k očistě těla od škodlivin). Doporučujeme na náplast navléknout ponožku, aby se náplast přes noc nesloupla.

Detoxikační přístroje:

Patří sem například různé masážní přístroje, které podporují tok lymfy (velmi často se používají při hubnutí a celulitidě). Kromě lymfodrenáží můžete vyzkoušet také tzv. detoxikační vaničky a provádět detoxikaci v pohodě a klidu doma. Jedná se o iontovou detoxikaci, při které dochází k postupnému odstranění toxinů z těla na základě stimulace buněk elektromagnetickým polem (tzv. bioenergie). Toxiny se nevyplavují do lázně ve vaničce, ale odbourávají se postupně přirozeně (močí, stolicí či potem).

Jídelníček:

Bez změny jídelníčku se při detoxikaci neobejdete. Detoxikaci můžete tedy provádět i doma – jediné, co musíte udělat, je dodržovat pravidla správné a vyvážené stravy, která pomůže vašemu tělu v očistě. Co je tedy nutné dodržovat? Především pitný režim – pijte hodně vody, protože voda je nejlepší čisticí prostředek. Dva litry vody denně zajistí, aby ledviny vyloučily všechny toxiny z těla. Přidejte do stravy citron – ten má zase schopnost čistit játra. Vymačkejte půlku citronu do sklenice s horkou vodou a vypijte ho ráno nalačno. Uvidíte, jak se budete cítit dobře. Stejně tak strava bohatá na vlákninu pomůže při odstraňování toxinů z těla – čerstvé ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné obiloviny. Skvělí pomocníci v detoxikaci jsou také borůvky, brusinky a sušené švestky. A nejlepšími antioxidanty vůbec jsou česnek a cibule. V případě, že pijete ovocné šťávy, nepřislazujte je, a pokud je kupujete, podívejte se, zda neobsahují přidaný cukr. Ideální jsou také zeleninové polévky, které si můžete dopřát klidně ráno k snídani.

Cvičení:

Asi tomu nebudete věřit, ale pravidelné cvičení, především jógové, pomáhá při odstranění odpadu z těla. Trpíte-li zácpou, pak je cvičení dobré i proto, abyste se zácpy zbavili.

Rada Marianne.cz

Některé formy detoxikace mohou být bolestivé i nebezpečné, například dlouhodobý půst nebo používání projímadel, takže s nimi opatrně. Krátkodobá hladovka je přijatelná, ale až po předchozí domluvě s odborníkem.