Vdechnout panelákovému bytu novou a lehce bláznivou náladu není problém. Stačí odvaha a šikovná designérka.
Promotion

V čem byl problém

Manželé Jitka a Petr dříve pracovali v Praze a byt v panelovém domě na brněnském předměstí Kohoutovice pronajímali. Když se ale před časem do Brna přesouvali kvůli zaměstnání, bylo potřeba dát bytu novou a čerstvou tvář, která bude dobře odrážet náturu majitelů a bude působit neotřelým dojmem. Pro začátek v obýváku a kuchyni. 

Naše řešení

Při rekonstrukci nezůstal kámen na kameni. Původní dlažba byla nahrazena vinylem s dubovou povrchovou úpravou. Sádrokartony skryly novou elektroinstalaci a nové rozvody vody. Rekonstrukcí prošla kuchyňská linka a rozšířila se další částí na levé stěně do L. V jídelní části přibyl pult, který nenásilně oddělil kuchyň od jídelny. 

Nákupní košík

Nábytek 72 300 Kč
Osvětlení 16 800 Kč
Textil 6730 Kč
Kuchyň 72 800 Kč
Spotřebiče 15 480 Kč
Doplňky 11 320 Kč

Celkem bez doplňků 184 110 Kč
Celkem s doplňky 195 430 Kč 

Chcete si proměnit domácnost podle svých snů? S PŮJČKOU od ZUNO si to můžete dovolit.

 Má-li se proměna pokoje nebo bytu skutečně vydařit, musí si majitelé a designér především důvěřovat. Jenom v takovém případě totiž může být výsledkem výjimečný a celistvě uchopený prostor. Byt na brněnském předměstí Kohoutovice je toho skvělou ukázkou. Důvod, proč potřeboval oživit a přetvořit, byl poměrně prozaický. Manželé Jitka a Petr byt dlouho drželi pouze jako pronájem, protože zaměstnání měli v Praze. To se ale změnilo a před časem se vraceli zpátky do Brna, mimo jiné s plánem založit tu rodinu. Prostor, který byt skýtá, je poměrně zajímavý: nástavba na dobře udržovaném a opraveném paneláku je světlá, disponuje velkým balkonem, který zasahuje přes roh na dvě strany budovy, a vlastně jediným limitujícím prvkem byly nosné sloupky v některých místnostech.

Už před delší dobou si Jitka s Petrem všimli realizací interiérové designérky Pavly Kirschner. Její specificky eklektický styl, ve kterém čerpá nejen z aktuálních trendů, ale také ze své bohaté fantazie, je v Česku poměrně ojedinělý. Manžele zaujal natolik, že Jitka dostala k Vánocům jako dárek poukaz na workshop s designérkou. Už tehdy začaly mluvit o tom, jak by staronový byt mohl vypadat. Měl by být trochu bláznivý, netradiční a nějakým způsobem vyčnívat. 

Proměna se odehrávala především v režii obou dam. Bylo jasné, že větší změny se budou týkat celého bytu, ale pro začátek bylo klíčové vyřešit obývák spojený s kuchyní. Důležitá byla pečlivá příprava, takže samotná realizace trvala jen přibližně měsíc. Když se Jitka a Pavla dohodly na základním vymezení směru, dostala designérka takřka volnou ruku. Z předchozího bydlení se použila pouze červená lednice a obraz Marilyn Monroe. Jitka chtěla velký stůl pro návštěvy a k němu každou židli jinou – výrazné kusy. Aby celá proměna dávala finančně smysl, rozhodla se Pavla investovat do solitérů a osvětlení, ale naopak uspořit na nábytku. Některé věci jsou proto z Ikea, ale dotvořené podle stylu majitelky a designérky, takže jde vlastně o originály.

V celém prostoru se elegantně mísí různé materiály. Podlaha je vinylová imitace dubu, který působí tradičně, ale v této formě je výrazně odolnější. V detailech se pak se dřevem potkávají také papír a porcelán. A zdánlivě problematické nosné sloupy nakonec posloužily: Pavla, která nemá ráda barové stoly, mezi stěnou a jedním sloupkem vytvořila pracovní pult. Tapetovanou stěnu v obýváku už sice zdobí několik obrazů, ale časem přibudou další. Podle Pavly Kirschner se téhle kombinace majitelé vůbec nemusí obávat.

Poklidná síla s přírodním základem

Stěny společné pro obývák i kuchyň jsou vymalované šedomodrou barvou S 0510-R70B, Primalex, výrazné barevné akcenty dostaly prostor na knihovně, modrá S 3060-R80B a fialová S 2020-R50B, obě Balakryl. Textil v obývac.m pokoji se potom pohybuje převážně v neutrálnějších odstínech hnědé a béžově zlaté, stejně jako podlaha.