Úzký nehostinný dovrek činžovního domu v centru Prahy proměnila Janka Murínová v příjemné místo, kde chtějí všichni v létě pobýt.
Promotion

V čem byl problém

Banánově žlutá barva stěn dvorku vůbec neladila s fasádou, a naopak zdůrazňovala jizvu po kdysi zbouraných úložných kójích. Jeho vzhled nijak nelákal, aby se tu obvytelé domu scházeli ke společné aktivitě nebo si třeba jen vypili kávu. Pár venkovních židlí a rosltin v květináčích celkový dojem moc nevylepšilo.

Naše řešení

Prvním krokem byla výmalba v odstínech kávové, která dvorek opticky sladila a propojila s domem. Pak přišel  na řadu mix nového i vtipně zrecyklovaného venkovního nábytku, jež dlouhý dvůr rozčlenil na jídelní část a posezení. Ve finále ho zútulnily barevné doplňky a taky ohniště, které od té doby prakticky nevyhaslo.

Rozpočet
25 000 Kč

Utraceno
27 265 Kč


Doba, kdy dvory městských činžovních domů zdobily jen popelnice, klepač na koberec či sušák na prádlo, jenenávratně pryč. Kouzlo vlastního venkovního prostoru uprostřed džungle velkoměsta objevuje čím dál víc lidí, kteří mají to štěstí, že k domu, který obývají, dvůr nebo malá zahrada patří. Je jím i parta kamarádů, kteří tvoří většinu nájemníků domu v Praze 1. Dvorek – nudli o rozměrech tři a půl krát jedenáct metrů – začali využívat v jeho původní, nehostinné podobě. Společně grilovali a pořádali večírky, kromě nich se sem vešla i kupa dalších kamarádů a nikdo moc neřešil, že když dostane do ruky svou porci dobroty, sklenku s vínem už nemá kam odložit. A možná by to tak i zůstalo, kdyby jednou z nájemnic nebyla interiérová designérka Janka Murínová. Bylo jen otázkou času, kdy ji dosavadní stav přestane bavit a začne vymýšlet nějaké jednoduché řešení, které promění holý prostor dvora, odděleného od toho sousedního zhruba třímetrovou zdí, v místo, kde si bude moci jak sama vychutnat třeba snídani pod širákem, nebo posedět s kamarády nejen při občasné společné akci. 

„Začali jsme se tu scházet loni v létě. Vstupenkou na dvůr bylo pořízení plastového křesla v Ikea, a protože jsme se nemohli shodnout na barvě, nakonec kluci koupili dvě černá a my holky bílá. Před Vánocemi jsme tu uspořádali minibazar a letos na jaře začali plánovat, co všechno tu budeme dělat, až se venku oteplí. Já jsem taková kočka, co má ráda pohodlí, a představa, že si tu nebude kam sednout a že to tu bude vypadat tak jako doteď, mě donutila s tím začít něco dělat,“ říká Janka a dodává, že přestavba na ‚obývák‘ taky nesměla být moc drahá. Pár originálních kousků tu přesto najdete. Věnovali je kamarádi – výtvarníci a designéři. „Například nádhernou režnou zahradní keramiku se středomořskými prvky z kolekce Oáza a betonové jezírko na dřevěných nožkách je od Kláry Šumové. Prototyp žlutého kyblíku je pak jejím a mým společným dílem,“ popisuje Janka.

Po dohodě s panem domácím se do toho celé osazenstvo domu nadšeně obulo. Nejprve dvůr vymalovali, po krátkém váhání a vyzkoušení jiných možností Janka do části, kde jsou plastová křesílka, namalovala přímo na beton koberec. Do druhé části dvora umístila velký rozkládací stůl se skládacími židlemi a uprostřed našlo místo přenosné ohniště, které hned ten den zasvětili spoustou dobrot. Zahradní stůl a lavice, které věnovala kamarádka Saša, získaly nový nátěr i funkci. Veselý ráz celému dílu dodaly červené a zelené doplňky – sedáky, polštáře, mísy, květináče či servírovací stolek. Plánovat, třeba promítání filmu nebo grilovačku, se tu teď bude víc než pohodlně.