Byt na pražském Břevnově potřeboval radikální změnu a maximální využití každého centimetru. Podařilo se.
Promotion

 

V čem byl problém

Veronika si našla místo pro svůj první startovací byt, ale původní zařízení a rozvržení prostoru jí příliš nevyhovovalo. Jelikož ráda vaří a zve k sobě na večeře přátele, toužila po bydlení, které by bylo variabilní a účelně využité s dostatkem úložných prostor. Má slabost pro severský styl a tomu také chtěla podřídit zařízení.

Naše řešení

Designérka Radka se po dohodě s Veronikou rozhodla pokoj rozvrhnout nově a vměstnat do něj elegantně čtyři hlavní funkce: spaní, vaření, přijímání návštěv a odpočinek. Použila bílou barvu a světlé dřevo, aby se pokoj nijak opticky nezmenšoval, postel a kuchyň oddělila japonskou stěnou a celou místnost vypointovala barevnými doplňky.

Nábytek 33 319 Kč
Osvětlení 4334 Kč
Textil 12 483 Kč
Kuchyně 78 389 Kč
Spotřebiče 32 587 Kč
Celkem s doplňky 181 756 Kč

 

Zařizování prvního bytu může být trochu oříšek. Veronika, která se stěhovala z rodinného domku nedaleko za Prahou, to měla o něco snazší: bylo jí totiž jasné, co všechno chce ve svém novém domově dělat, jak v něm chce trávit čas i v jakém stylu si ho chce vybavit. A mladá milovnice designu také hned od začátku věděla, že si chce na pomoc vzít interiérovou designérku. Marienne Bydlení jí vybralo Radku Vyplašilovou, se kterou rychle našly společnou řeč. Veroničin cíl byl prostý: „Chtěla jsem si pořídit hezké první bydlení v severském stylu.“ Byt měl dříve jiné obyvatele a Veronika s Radkou tak zpočátku stály před otázkou, jestli pracovat s původním zařízením, nebo začít úplně od začátku. Čistý start se nakonec ukázal být praktičtější, byť představoval určitou výzvu. „Pracovaly jsme s čistým prostorem a rozhodly se nakonec třeba dát pryč původní kuchyň,“ vysvětluje Veronika. „Z počátečních menších úprav byl najednou radikální zásah.“  

Přestože jde o malý byt, měl své majitelce sloužit nejen k přespávání a ukládání věcí, ale také reagovat na její velkou vášeň pro vaření pro sebe i přátele. Radka se rozhodla začít půdorysem a předložila hned několik návrhů, jak by se obdélníkový pokoj s velkými okny a prosklenými dveřmi vedoucími na terasu dal rozvrhnout. Veronika byla velmi příjemně překvapená možnostmi, které designérka odhalila. „Cože, sem by se vešel jídelní stůl? Z toho jsem byla úplně nadšená,“ vysvětluje Veronika. „A navíc s lavicí – to už ani severštější být nemůže.“ Od základního plánu postupovaly přes větší rozhodnutí až k detailům. Dlouho řešily, jakým způsobem oddělit spaní a prostor na vaření. Nakonec zvítězily variabilní posuvné panely z textilu.

Veronika také věděla, že chce v bytě mít obrázkovou galerii, což Radka ve svém návrhu snadno zohlednila. Její součástí jsou dnes i plakáty – jedny z mála doplňků, které si Veronika přivezla ze svého předchozího bydlení. Důležité bylo i ukládání. Částečně ho vyřešila vestavná skříň v předsíni, ale hodně pomohla i komoda u dveří do místnosti a policový systém se zásuvkami, kam se vešla zvuková aparatura a zárodek knihovny. A zbylo i místo na čtenářský koutek s pohodlným ušákem. Výběr barev do značné míry ovlivnil malý prostor bytu: Veronika sama věděla, že chce spíše tlumenější a světlé odstíny, narušené místy neonovými akcenty. Krom bílé tu tedy dominuje především dřevěná podlaha a zbytek tvoří neutrálnější tóny. Světla jsou všechna laděná do černé a svým lehce industriálním charakterem ještě posilují celkové severské ladění celého bytu. Ten už teď jen čeká na svou první kolaudační večeři.

Vyrobte si vlastní lustr!

Jestli vám nabídka obchodů s osvětlením nestačí, zkuste vyrobit designový originál podle vlastních představ. Vázy se snadno dají proměnit ve stínítka, otvory vyvrtá každé dobré sklenářství. Objímky a baldachýny zakoupíte v elektru nebo hobbymarketech. Celkovou kompozici můžete výrazně ovlivnit různou délkou kabelů.