Skoro stoletý dům a několik dekád stará koupelna. Vdechli jsme jí nový život, aby vykvetla do krásy.
Promotion


V čem byl problém

Do soutěže o proměnu koupelny se značkami Rako a Ravak vstupovala Klára Hamrská z jednoduchého důvodu: starý dům, kde s rodinou bydlí, je potřeba postupně rekonstruovat, a o koupelně to platilo dvojnásob. Bylo nutné udělat stavební úpravy a nahradit zastaralé a již nefunkční vybavení.

Naše řešení

O novou podobu se postarala designérka Andrea Kroupová. Rozhodla se využít největší přednosti celé koupelny, okna do zahrady. Volbou jednoduchých obkladů, dlažby i sanity celou místnost výrazně projasnila a vytvořila neutrální základ s přírodními vzory a detaily, navíc obohacený živými rosltinami.

Rozpočet

Výhra 80 000 Kč

Eozpočet 100 000 Kč

Utraceno 180 822 Kč


Klára se do domku na předměstí Prahy přestěhovala za manželem, který se tu narodil. Má skoro stoletou historii a Hamrští původně bydleli o patro výš. Když ale zjistili, že čekají dvojčata, prohodili se s rodiči, protože spodní byt byl výrazně prostornější. Dům má své nezaměnitelné kouzlo, ale trpí také některými neduhy starších staveb. Patřila mezi ně i koupelna. „Byla tmavá, hnědá a obložená nemoderními dlaždičkami,“ vysvětluje Klára, co se jí na původním stavu, do kterého se dostala před čtvrt stoletím při poslední předělávce, nelíbilo.

Měnit tu detaily nestačilo, byl nutný radikální zásah. „Klára měla jasno v tom, že chce oživit prostor a zachovat vanu, sprchový kout i úložné prostory, kterých se tu jinak nedostává,“ vysvětluje designérka Andrea. Hned od prvního návrhu se shodly na barvách a materiálech: dlažba se vzhledem kamene na podlaze a čtvercové obklady Rako, dřevěné prvky a jako bonus živé rostliny. Stavební úpravy se nakonec dotkly nejen sprchového koutu, který je nově v jedné rovině s podlahou, za umyvadlem se také dozdila lišta, která nahrazuje obligátní poličky. Klára si pochvaluje i vanu Ravak Koncept 10°. „Širší okraj je výrazně praktičtější a vejde se tam spousta věcí,“ říká. „Třeba hračky pro naše kluky.“


Barvy a materiály

Stěny jsou vymalované bíle, ve stejné barvě jsou i obklady, výjimku tvoří černá zeď s oknem a radiátorem, která je tmavým protipólem umocňujícím atmosféru koupelny. Textil spojuje oba barevné extrémy a podobně jako dlažba s protiskluzovou úpravou má vzhled šedého kamene. O barevné akcenty se postará živá zeleň, celý prostor pak zjemňuje textil, dřevo, proutí a mořská tráva.