Nikoli dopisy od ctitele, ale kachličky ve tvaru psaníček byly velkým přáním rodiny Blažkových, která se pustila do rekonstrukce koupelny.
Promotion

 

V čem byl problém

Koupelna vybudovaná na konci devadesátých let působila, jako by nepatřila k chalupě, ale panelákovému bytu. Sloužila k jedinému účelu – rychle se umýt a jít. Bylo třeba jí dodat útulnější atmosféru a stylem přizpůsobit historickému stavení. Zásadní bylo odstranit kachličky a obklad a vyměnit dosluhující zařízení za moderní. 

Naše řešení

Mozaiková dlažba a klasický bílý obklad ve tvaru psaníček zakončený elegantní černou listelou proměnily zašlou koupelnu k nepoznání. Sprchový kout ozvláštnily místy dekorativní kachličky. Venkovský ráz místnosti dodaly dveře a umyvadlová skříňka ze dřeva a také doplňky v rustikálním stylu.

 

Michael a Dana Blažkovi mají chalupu v Krušných horách, která tam stojí od roku 1881 a kde Dana trávila velkou část svého dětství. Tehdy byla na místě dnešní koupelny dílna, a tak se prý celá rodina myla v lavoru a na záchod chodila do kadibudky. „Bydleli v ní pavouci a s mojí arachnofobií jsem si cestu dost rozmýšlela. Vodu jsme roky pumpovali ze studny. Moje sestra pak v domě přehazovala andulákovi deku přes klec, aby se na ni nekoukal, když se myje. Otec se obvykle myl pod pumpou a máma mu nadávala, že nám dělá před sousedy ostudu,“ vzpomíná Dana. 

První verze koupelny vznikla před téměř dvaceti lety. Přílišné nadšení prý ale nevzbudila. Například průtokový ohřívač si dělal, co chtěl, takže mytí vlasů nakonec stejně jistil lavor. Teď si Blažkovi konečně mohli zařídit koupelnu po svém. Oba od začátku věděli dvě věci: že chtějí mít obkladačky typu ‚psaníčko‘ a dlažbu s podobným dekorem, jaký tu kdysi dávno býval. „Náš domek zřejmě nikdy nepatřil extra bohaté rodině, takže každá dlaždička na zemi byla jiná. Modré, černé, šedé i temně zelené, grafické i florální vzory. Jako dítě jsem je zbožňovala,“ vzpomíná Dana. Zařizování se ujala naše interiérová designérka Jana Vařechová Holoubková, s jejíž pomocí se z původní maličké špeluňky vyloupla nadčasová elegantní koupelna v zemitých odstínech, s dřevěnými dveřmi a nádhernými mozaikovými dlaždicemi, které vracejí do dětství nejen svou svéráznou majitelku.