Udělat z dlouhé a úzké lodžie místo, odkud je možné si v pohodlí vychutnat nádherný výhled na metropoli, dostala za úkol interiérová designérka Janka Murínová. Vyřešila ho na jedničku.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.

V čem byl problém

Byt na vrcholu kobyliského svahu byl vybudovaný v osmdesátých letech minulého století. Jižně situovaná lodžie se táhne podél celé stěny obývacího pokoje a nabízí krásný výhled, ale je úzká, takže stolek a dvě židle ji úplně ucpaly.

Naše řešení

Janka situovala sezení do zadního konce, takže není potřeba se mu při pohybu na lodžii vyhýbat, a obklopila ho zelení, která lodžii dodala ráz zimní zahrady. Sezení pak doplnila vyklápěcím stolkem, jenž ve sklopené podobě nezabere žádný prostor, a odkládacím stojanem, třeba na časopisy. Jinou podobu dodala prostoru i nová dřevěná podlaha.

Košík

Nábytek 7298 Kč
Osvětlení 3619 Kč
Podlaha 4792 Kč
Textil 2595 Kč
Celkem bez doplňků 18 304 Kč

Doplňky 4351 Kč
Celkem s doplňky 22 655 Kč

V kobyliském bytě, který tehdy obývali její prarodiče, bydlela Štěpánka s rodiči nejdřív pár měsíců po svém narození a pak se do něj, po více než čtvrtstoletí, zase vrátila. Mezonetový prostor tehdy prošel celkovou rekonstrukcí, díky které je z něj hodně příjemné místo pro bydlení. To samé ale neplatilo o lodžii, z níž je nádherný výhled na Prahu. Směřuje sice na jih a k řece, ale její podoba plně odpovídala stavebnímu řešení obdobných prostor v době zhruba před třiceti lety. Na úzké nudli s betonovou podlahou si mohla Štěpánka užít chvilku volna leda vestoje, a právě to se rozhodla změnit. Pracuje totiž většinou z domu a někdy z něj pomalu nevytáhne paty. Proto chtěla, aby se i lodžie proměnila v příjemné místo, kde bude možné nejen odpočívat. S prosbou o raduse obrátila na Marianne Bydlení.

Z redakční pošty si její e-mail vytáhla Janka Murínová, která proměnu pojala jako osobní výzvu. „Začala jsem doslova od podlahy. Beton jsem překryla dřevěným povrchem příjemným i pro bosé nohy. Sezení, včetně koženého taburetu, na který si buď může sednout návštěva, nebo je příjemnou podložkou pro nohy, jsem situovala do nejzazšího místa lodžie, aby z něj Štěpánka měla před sebou velký volný prostor a mohla se těšit z květin, kterých má plné parapety. Stolek jsem zvolila sklápěcí a vše doplnila živou zelení.“ Úzká lodžie se tak rychle proměnila v příjemné místo, kam si Štěpánka může vzít počítač a kde si taky s přáteli vypije skleničku a pokochá se pohledem na denní i noční velkoměsto.