Interiérová designérka Radka Vyplašilová dostala za úkol vytvořit útulný soukromý prostor na terase přízemního bytu ve vnitrobloku na pražském Břevnově. Posuďte sami, jak to zvládla.
Promotion

V čem byl problém

Terasa náležející k družstevní garsonce byla sice prostorná a obklopená zelení, ale taky do ní bylo odevšad vidět, takže Veronika venku nikdy neměla pocit soukromí. Navíc je terasa situovaná na jih a slunce do ní praží od rána do večera. Což v létě, kdy ji obyvatelka garsonky může využívat nejvíc, nebylo zrovna příjemné.

Naše řešení

Radka nejprve začala řešit odstínění prostoru terasy před pohledy zvenčí. Pak ji vybavila co nejpohodlnějším sezením, drobnými odkládacími stolky a také příjemným venkovním kobercem. Vytvořila tu ale také pracovní kout, který nahradí i domácí bistro.

Nákupní košík

Nábytek 20 027 Kč
Textil včetně matrací 10 262 Kč
Koberce 10 800 Kč
Celkem bez doplňků 41 089 Kč
Doplňky 2074 Kč
Celkem s doplňky 43 163 Kč

Dětství a dívčí léta strávila Veronika cestováním po světě s rodiči, kteří pracovali v diplomatických službách, pak nějakou dobu bydlela v domě na okraji Prahy. Když se nastěhovala do svého prvního samostatného bytu – garsonky s terasou na Břevnově, byla ráda, že bude mít všechno blíž a nebude muset trávit tolik času cestováním do práce, a také že bude mít stále kontakt se zelení, na který byla zvyklá z bydlení v rodinném domě. Chtěla, aby prostor terasy alespoň v létě přirozeně rozšířil nevelkou obytnou plochu pokoje a aby zdejší bydlení odráželo její životní styl. Otevřela jím totiž novou životní kapitolu, a tak si přála, aby byla co nejhezčí. Bylo jí však jasné, že pro splnění svých představ bude muset nejprve vyřešit vytvoření soukromého prostoru. Terasa je totiž přízemní, takže ze všech bytů s okny do vnitrobloku je sem snadno vidět.

Obrátila se proto s prosbou o radu na redakci Marianne Bydlení. Designérka Radka se rozhodla oddělit vnější svět od prostoru terasy pomocí bílých a modrých závěsů a zabydlet ji variabilním sezením z europalet. Přechod mezi ozeleněným prostorem ve dvoře a terasou pak vyřešila pomocí několika solitérních stromků. Elegantně tak vyhověla zákazu společenství vlastníků bytů dělat tu jakékoli stavební úpravy nebo výmalbu. Přesto Veroniku, která se sama zajímá o design a o svém bydlení měla poměrně konkrétní představu, příjemně překvapila – vytvořila na její terase pohodlný mikrosvět, ve kterém se bude jak pěkně odpočívat, tak scházet s přáteli.