Když se řekne rolák, možná si vybavíte Audrey Hepburn ve filmu Funny Face, který je inspirovaný životem známého fotografa Richarda Avedona. Slavný outfit, který má Audrey ve filmu na sobě – černé mokasíny, úzké černé kalhoty a černý rolák – je neuvěřitelně jednoduchý, a přesto nesmrtelně silný.
Promotion

Foto: Profimedia

Přitom rolák jako takový se dostal do širšího povědomí již ve dvacátých letech minulého století. Nejdřív jako mužský prvek šatníku, později z něj feministky udělaly oblíbený unisex kousek.

Zhruba od poloviny 20. století byly roláky vnímány jako uniformní poznávací znamení pro skupinu filozofů, akademiků, básníků, umělců a intelektuálů. Nebo pro skupinu lidí, kteří odmítají nosit formální oblečení a sahají po jednodušší variantě. Jen si vzpomeňte například na vizionáře a lídra ikonické značky Apple Steva Jobse!

V každém případě rolák vždycky komunikoval svými nositeli vzkazem „já jsem jiný“.

ČTĚTE TAKÉ: Povinná zimní výbava: Dokonalá šála, která vás udrží v teple

A možná i proto se černé roláky později staly jakýmsi klišé, terčem posměchu a kritiky, protože jejich nositelé jimi dávali na odiv svou intelektuální nadřazenost. A teď vás asi překvapíme, ale první kampaň a vtipy proti rolákům vznikla právě kolem doby vzniku slavné scény z filmu Funny Face a outfit Audrey Hepburn byl zamýšlen právě jako satira.

Ale právě tyhle momenty vždy vedou ve společnosti k vzniku masových trendů. Takže v průběhu šedesátých let i později se roláky staly velkým hitem a nosila je i později nejedna filmová hvězda jako Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Diane Keaton nebo Sharon Stone.

 

A přestože se minimálně v poslední dekádě roláky opět dostaly do pozadí, nejnovější trendy hlásí jejich znovuzrození. Nosí se jen tak s džínami, s áčkovou sukní nebo pod šaty, které můžete nosit po celý rok. Vždycky budou asi slušet o něco více modiglianovsky dlouhým siluetám, a pokud chcete, aby vaše prsa vypadala větší, rolák funguje skvěle!