Pokoj Aleny Huškové v novém pronájmu je velký jako její dřívější byt. O pomoc se zabydlováním většího prostoru se proto obrátila na naši designérku a dnes má díky tomu místnost, která plní hned několik funkcí.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.

Interiérová designérka: Janka Murínová

Vše o prostoru

Místnost tvoří roh starého činžovního domu, a protože je v nejvyšším patře, má do ní dostatečný přístup denní světlo. Dvě sousedící stěny jsou osazeny vždy dvěma krásně starosvětskými okny.

V čem byl problém

Alena si přistěhovala jen pohovku, postel, prádelník, kovový stolek a šatní skříň. Necítila se tu útulně, ani jako doma. Svítila žárovkou, chyběl jí úložný prostor na knihy a na oblečení a také sedací nábytek.

Naše řešení

Do pokoje jsme vnesli barvy. Vybrali jsme stylový stolek k tomu stávajícímu, dále sedací nábytek včetně pohodlného křesla. Místnost jsme vybavili policovým systémem na knihy, menší skříňkou i několika světly, pamatovali jsme také na textilie.

Barevná paleta pokoje

Tvoří ji dva odstíny šedé na stěně a doplňky v několika pastelových odstínech.

Výmalba

Světle šedá Primalex S 6010-R70B, šedomodrá Primalex S 3010-B

Výsledný efekt

Pokoj působí příjemně zabydleně, originální doplňky mu dodaly osobitost, je posílena jeho funkce – relaxační a společenská.

Nákupní košík

Nábytek: 39 488 Kč
Svítidla: 4 679 Kč
Textil: 9 453 Kč
Koberec: 17 400 Kč
Celkem: 71 020 Kč

Dekorace: Tašky, písmena, fotografie
Dekorace celkem: 7 519 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 78 539 Kč


Naše čtenářka Alena Hušková získala v Praze pronájem bytu 1+1, o jakém vždy snila. „Z pokoje je krásný výhled do dvou směrů i na věž blízkého kostela. Ale necítila jsem se tu jako doma, protože místnost je velká skoro jako celý můj předchozí byt, a nevěděla jsem, jak rozměrný prostor zabydlet a zútulnit,“ svěřuje se Alena, která s prosbou o pomoc oslovila naši redakci.

Interiérová designérka Janka Murínová se na místě dozvěděla, že místnost má fungovat jako ložnice i obývací pokoj, kde se bude Alena setkávat s přáteli. „Stylově chtěla něco jemného a ženského, ale nic přeslazeného,“ říká designérka, zatímco Alena zpřesňuje priority na funkčnost pokoje: „Šlo o to, abych získala úložné prostory na oblečení a na knihy, kterých mám hodně, mnohé ještě v krabicích.“ K optickému rozčlenění místnosti do dvou zón designérce posloužily dva odstíny šedé barvy. Jemnou šedomodrou nechala ve vertikálním směru vymalovat zákoutí mezi okny, sytě šedou v horizontálním směru nechala přetřít část stěny v klidové zóně u postele. „Alena se v Ikea zamilovala do robustního křesla s růžovým potahem, a proto jsme zvolily šedé odstíny barev na stěny, které růžovou utlumí, aby nepůsobila přeslazeně. Mimo to šedá barva vnáší klid, neokouká se a ložnice ji dobře unese, neboť má dostatečný přístup světla,“ vysvětluje designérka.

Alena Hušková projevila přání, aby byl pokoj laděný do čistého, skandinávského stylu, a tak na ostatních stěnách Janka zachovala bílý nátěr a do proměny zapracovala i stávající bílé doplňky – prádelník se zásuvkami, rozkládací kovový stolek a šatní skříň. Pro společenskou zónu pak navíc vybrala nízký bílý stolek. Je celý kovový, a tak se stylově doplňuje se starším stolkem, který Alena měla. Bílé jsou také záclony a konzole policového systému, který Honzové z naší produkce přimontovali na stěnu vedle dveří. Bílé doplňky v ložnici korunuje závěsné svítidlo – Janka je navrhla a vyrobila ze sádrového obvazu.

Důležitým prvkem v navození skandinávského stylu je také čisté dřevo, které má v ložnici výrazný základ v podobě nových parket. I dřevěný materiál Janka v místnosti dále rozvinula, ať už v podobě polic, židle u vyššího ze stolků, nízké skříňky, rozměrem přesně zapadající do výklenku ve stěně u postele, anebo lampou, jejíž stojan i stínidlo jsou celé ze dřeva. Aby Alena mohla příležitostné hosty pohodlně usadit, do společenské zóny jsme vnesli vedle židle a křesla také zábavnou houpací židli, která má sedák i opěrku z plastu, takže se dá snadno přemisťovat. A protože na dýcháncích v dámském budoáru není pohodlí nikdy dost, veškerý sedací nábytek i postele doplňují polštáře se zajímavými dekoracemi, mezi kterými hrají prim polštáře s potiskem. Designérku k potisku inspirovaly snímky z dovolené, kterou Alena strávila na Jadranu a ráda na ni vzpomíná. Několik snímků si od ní proto půjčila a zvětšené je nechala přetisknout na povlaky polštářů.

Řekli o proměně

Designérka Janka Murínová: „Alena sbírá knihy. Na Designbloku si koupila jednu ručně vytvořenou jako umělecký artefakt a objednala si například i vzácný výtisk Ztraceného ráje od Johna Miltona, který vyšel v limitované edici tři set kusů. Proto jsme knihovně vyhradily velkou část stěny, i když zatím ještě není zcela zaplněná. Protože se mi Alena jeví jako hodně osobitá žena, inspirovala mě k vzniku několika originálních doplňků, ať už jsou to polštáře, nebo světlo.“

Alena Hušková: „Přijde někdo, kdo má oko a talent a z holobytu udělá nádheru – připadá mi to úžasné! Janka zabodovala i velkou empatií – napřed jsme se několikrát bavily jen tak o životě a pak přišla se skvělými dekoracemi, jako je originální fotka s jitrnicovým zátiším od úspěšného fotografa nebo osobní polštáře s mými fotkami. Prostě mi opravdu naslouchala, takže věděla, že na zabijačky u prarodičů i na loňskou dovolenou moc ráda vzpomínám.“

Jak na to

  • Pokud chcete větší prostor využít pro více funkcí, rozčleňte jej do zón a pečlivě předem zvažte, která kde bude nejlépe fungovat. Spánek chce klid, nepotřebuje světlo z okna, zatímco u jídelního stolku je např. po ránu přístup denního světla maximálně žádoucí.
  • K optickému odlišení zón využijte barvy na stěnách, které navzájem propojíte tvarem a odstíny, ale můžete využít i textilní dekorace. V našem případě jsme např. záclonu od jednoho z oken protáhli dál do prostoru, a tak romantickým způsobem naznačuje předěl mezi intimní a společenskou částí pokoje.
  • Chcete-li do pokoje vnést čistý skandinávský styl, pracujte hlavně s bílou a se světlým odstínem dřeva. A aby to nebyla trochu nuda, pamatujte na vtipné detaily.

Kde jsme nakupovali

  • Dřevotřískové překližky Široký výběr deskového materiálu všeho druhu v dobrých cenách jsme našli na www.drevobis.cz.
  • Koberce Nejnovější dekory i barvy, ale i nadčasové kousky v přírodních i syntetických materiálech nabízí www.carpetdesign.cz.
  • Textilie Výrobky stylové značky Hay prodává Stockist na pražském Senovážném náměstí, kde mají i porcelán.
  • Stolky Různé typy z nejrůznějších materiálů a v široké paletě velikostí nabízí Superstore DBK.