Poslední výzkumy mluví jasně: všechno, co víme o sexu, je špatně. Generace dnešních dvacátnic a třicátnic se neusazuje tak brzy jako dřív a kvůli tomu, že zrovna nemají po ruce stálého partnera, rozhodně nehodlají trpět v celibátu. A přesně tahle skutečnost má ve spojení s chytrým telefonem v kabelce obrovský vliv na na vývoj ženské sexuality. Titulek nelže, skutečně zažíváme další sexuální revoluci.
Foto: Getty Images
 
V minulém vztahu jsem byla taková ta klasická holka, co miluje a stará se. Málem mě to zničilo. Takhle už to nechci,“ vypráví mi nad kafem sedmadvacetiletá Tereza. Po rozchodu se začala scházet s o šest let mladším studentem, který se do ní bláznivě zamiloval. „Představa, že jsem s někým jen kvůli sexu, mě hodně baví,“ vykládá mi upřímně. „Užívám si pocit, že mě někdo zbožňuje a přiběhne, kdykoli zavolám. Líbí se mi, že můžu mít příval sexu i štěněcí lásky, kdykoli se mi zachce,“ přiznává otevřeně. 
 
Tereza má za sebou dvě vážné známosti, které ukončili její partneři. Po pár týdnech depresí si jako náplast naordinovala vztah, co je založen jen na sexu. Přesně takový, který společnost obvykle přisuzuje mužům. Protože právě oni bývají považováni za ty, co manipulují a chladně si zahrávají s city. Jenže v posledních letech se ukazuje, že všechno je trochu jinak. 
 
Tereza přiznává, že ji zaskočilo, jak chladně dokáže tenhle vztah brát. „Dokonce jsem v něčem pochopila svého ex. Toho kluka nemiluju a vlastně mi na něm nijak nezáleží. Samozřejmě mě baví s ním občas trávit čas a spát s ním, ale dokázala jsem si uchovat vlastní identitu a nedělat z toho vztah, ve kterém se zase rozplynu.“ Přitom přidává jeden důležitý poznatek – díky bezmeznému obdivu svého milence a absenci milostných citů je v sexu uvolněnější a odvážnější. Protože ji netrápí obavy z trapnosti, nejistota.
 
S podobným přístupem není jediná. K liberalizaci sexu celkem zásadně přispěl rozmach chytrých telefonů a sociálních aplikací. Dřív by ženy nenapadlo posílat svému protějšku v dopise nahé fotky, zatímco dnes je to běžně rozšířený způsob flirtování. Kdyby provozovatelé Snapchatu zveřejnili fotografie, které lítají zdejším virtuálním prostorem, časopis Leo by se jevil jako tiskovina pro předškoláky. Absolutní převrat pak znamenala seznamovací aplikace Tinder. Nikdy dřív nebylo lehčí sehnat si někoho do postele. Můžete vybírat z tisíců lidí, stačí přejet prstem přes jejich profil.
 
Celý článek si můžete přečíst v listopadové Marianne.