Olbram Zoubek je jedním z našich nejvýznamnějších sochařů. Už od podzimu můžete navštívit v Jízdárně Pražského hradu jeho retrospektivní výstavu, která ukazuje přes dvě stě soch vytvořených od poloviny padesátých let do současnosti. Některá díla jsou zde vystavena úplně poprvé.


Olbramova díla zdobí veřejná prostranství, interiéry úřadů či soukromé sbírky. Do širšího povědomí se dostal v roce 1969, kdy odlil posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil i jeho náhrobek. Poté mu komunistický režim zakázal vystavovat. Dnes je známý hlavně díky figurálním plastikám, pro které je typická štíhlá vertikála a výrazné rysy.

OZ_portret

Díky velkému zájmu návštěvníků se výstava sochaře Olbrama Zoubka v Jízdárně Pražského hradu prodlužuje o čtyři týdny. Expozice tak potrvá až do 30. března. Dvě komentované prohlídky, během nichž provede návštěvníky výstavou sám autor, se budou konat 10. a 24. března od 16 hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma pro všechny, kteří mají platnou vstupenku. Výstava se řadí k nejúspěšnějším výstavám českého umění v Jízdárně za poslední roky.

„Komentované prohlídky mají v Jízdárně Pražského hradu tradici. A já se rád stýkám s lidmi, kteří se zajímají o mou práci. Rád s nimi mluvím a odpovídám na jejich otázky,“ říká Olbram Zoubek. „Prostor Jízdárny je krásný sám o sobě. Přes den je zde přirozené světlo z oken, z nichž je výhled na Pražský hrad. Ale tu pravou atmosféru a energii dodají mé instalaci lidé, kteří si moje sochy prohlížejí a konfrontují se s nimi,“ dodává umělec. Komentované prohlídky se zaměřují na jednotlivé sochy, ale nabízejí také pohled do doby, kdy tato díla vznikla. Včetně sochy Jana Palacha, kterou Zoubek vytvořil v roce 1969. „Myslel jsem při práci na Janovu oběť a statečnost a nakonec jsem ho ztvárnil jako chodce, který se rozhodl. Je z cementu a je pokryt zlatem,“ říká sochař, jehož zatím poslední komentovanou prohlídku navštívilo přes čtyři sta lidí.

Polana_ze_sousosi_Rodina

Soutež ukončena

Výherci:

Marcela Kosnová, Praha
Zdeněk Kalaš, Bechyně
Marcela Brychtová, Praha

Odesláním formuláře souhlasíte se všeobecnými podmínkami a také s podmínkami užívání internetových stránek.