Možná znáte situaci, kdy pracujete v openspace, kde jedna nebo více kolegyň nebo někdy i kolegů neustále někoho „drbou“. Možná vás to rozčiluje, možná vás znepokojuje, že když odejdete, tak „drbou“ o vás, ale co s tím?

Začněte u sebe

První, na co je třeba se zaměřit, jsou vaše vlastní pocity. Pokud si máme nalít čistého vína, tak sedíte v kanceláři s několika kolegyněmi či kolegy, kde vy jste ve skutečnosti tím, kdo má problém, tím, koho něco trápí. A trápí vás konkrétně to, co tito kolegové dělají.

Velice zajímavou otázkou je proč? Proč si necháte svou psychickou pohodu ovlivňovat jinými lidmi. Jaké jsou vaše pocity? Kdy konkrétně se cítíte nejhůře? Při drbání koho, čeho nebo kým? Znáte tyto pocity odněkud? Co konkrétně vám vadí na „drbání“ kolegyň? A jak a co konkrétně vám to ohrožuje?

Tedy např.: Vadí mi, když někdo někoho pomlouvá a říká o něm něco, co není prostě pravda! Nejhůř se cítím, kdy tím pomlouvaným je někdo, koho mám rád(a). Na vysvětlenou: když Anička pomlouvá Pepíčka. Podobně jsem se cítil(a), když na střední moje „kamarádka“ řekla klukovi, co se mi líbil, že jsem o něm říkal(a), že je blbej. Vadí mi, že to, co říká Anička, prostě není pravda! Neohrožuje mě to! No, i když vlastně… Kdyby Anička takhle mluvila i o mně, mohlo by se mi zopakovat to, co na střední, a to bych už znova nepřežil(a). Bylo mi tenkrát strašně několik měsíců!

Co dál?

Pokud už víte, co přesně vám situace v kanceláři ohrožuje, co vám připomíná a kolik z vašich prožívaných pocitů patří skutečným situacím „tady a teď“ a kolik z nich spíše minulým nepříjemným...  

Marianne Klub