Mazlíte se rádi se zvířaty? Je všeobecně známo, že tato činnost je pro psychiku člověka velmi prospěšná. Nyní se ukázalo, že mazlení s kočkami není příjemné a užitečné jen pro člověka, ale pomáhá také udržet zdraví koček.
Promotion

Mezinárodní žurnál preventivní veterinární medicíny nedávno zveřejnil výzkum, v rámci kterého bylo devadesát šest koček z útulku rozděleno do dvou skupin. Jedné skupině se dostávalo čtyřikrát denně deseti minut pozitivní interakce s totožným člověkem-výzkumníkem, a to po dobu deseti dnů. Pozitivní interakcí bylo myšleno mazlení, kartáčování nebo hraní. Naopak druhá polovina byla v klecích a výzkumník od nich odvracel pohled na stejnou dobu, jako probíhala pozitivní interakce u první skupiny.

Na začátku výzkumu byly všechny kočky považovány za zdravé, spokojené a nebyly frustrované. Po ukončení experimentu byly v obou skupinách znatelné rozdíly. Druhá skupina byla neklidnější, neprojevovala tolik zájem o hru a byla náchylnější k onemocnění dýchacích cest.

Výzkumnice Nadine Gourkow, která se na studii podílela, potvrdila žurnálu, že našla silný vztah mezi pozitivními emocemi,vyvolanými právě hrou, mazlením či kartáčováním koček a dobrým zdravím zvířat. Spokojenost kočky stimuluje produkci látek, které zabraňují vzniku onemocnění horních cest dýchacích.

Nadine a její kolega plánují ve výzkumu pokračovat. V další fázi se hodlají zaměřit na to, která z pozitivních interakcí je nejúčinnější. Předpokládají také, že i pro ostatní zvířata může mít tento typ chování zdraví prospěšný efekt. „Domníváme se, že by tato studie mohla pomoci také psům trpícím psincovým kašlem, který je u psů v útulcích velmi rozšířený," říká Nadine.

V mnoha útulcích po celé České republice se pořádají akce jako venčení psů či mazlení a hraní se zvířaty. Pokud tedy máte zájem, můžete udělat dobrý skutek a potěšit sebe i zvířata. Jestli máte kočku doma,věnujte čas i jí.

Podívejte se také na 12 fascinujících snímků ještě nenarozených zvířat

„Domácí zvířata jsou na tom většinou psychicky i fyzicky lépe než ta v útulcích a chovných stanicích. Péči člověka ale potřebují úplně stejně jako ta opuštěná. Já se se svým psem mazlím více než se svojí ženou," dodává se smíchem Nadinin kolega.