Půvabné české město Mikulov hostí poslední květnový víkend festival designu Křehký Mikulov. Hlavní dění bude v mikulovském zámku.
Promotion

Snimek obrazovky 2015 05 25 v 15.03.15

 

Festival představí výstavu nazvanou Křehký Stories 2015, ve které budou mít návštěvníci možnost spatřit světovou premiéru významného slovenského designéra žijícího ve Švýcarsku Tomáše Krále, svou tvorbu představí i mikulovský usedlík Daniel Piršč nebo designérka Lucie Koldová. Samotný festival proběhne od 29. do 31. května, ale designová výstava na zámku proběhne až do 20. srpna. www.krehky.cz

 

 

Mikulov je kapesní město, ve kterém ale můžete strávit celé dny a bude vás neustále překvapovat. Nejen zámkem a výhledem do dálav, nejen malebnými domky s grafity na náměstí a nejen nabídkou vinoték. Ale spousta jiných věcí vás překvapí. Třeba restaurace Eat Art Gallery, kde se dá nakrmit duše uměním a žaludek domácí kuchyní. Nebo galerie Konvent, kterou nadšení majitelé vybudovali z ruiny bývalého kapucínského kostela sv. Františka (trvalo jim to deset let). Nebo bistro a obchod Biotéka, kde mají všechno v biokvalitě - sirupy, kosmetiku, čerstvé potraviny, a já jsem tam ochutnala nejlepšího hamburgera. Nebo kavárna Buro, kde si můžete koupit i porcelán od designéra Piršče. Nebo galerie Závodný, minimalistické stavbě z bílého vápence, kde se vystavují především čeští výtvarníci, jenž se zabývají geometrickým a minimalistickým uměním. Všechno to jsou samy o sobě zajímavé turistické cíle, kterým ale přidanou hodnotu dávají místní lidé.

 


 

Kam dál z Mikulova?

Do Klentnice

V malé vesnici Klentnice je dokonalé Café Fara, kde připraví skvělou kávu, dokonce z vlastní směsi, kterou si nechávají pražit, ale také skvělé jídlo. Jídelní lístek se mění v závislosti na sezoně, ale vždycky jsou na něm malé chuťovky (ale nepředstavujte si nakládaný hermelín, ale spíš něco sofistikovanějšího - například talíř krájené sezonní zeleniny s výběrem octů, domácí rozmarýnový chléb nebo farní burger), ke kterému se hodí místní pálavská vína.

 

Do Pavlova a dál

V Pavlově, malé vesnici s barokními domy, je samý sklep a vinař. Ti svá vína prodávají na radnici v obecní vinotéce. Nám zachutnalo Veltlínské zelené (ročník 2012) z vinařství Ilias. Zastavte se také v sídle malého vinařství Sonberk. Zaujmě vás i samotná stavba vinařství - navrhoval ji architekt Josef Pleskot.