Byla jsem z té proměny překvapená: kamarádka Jana přestala pít alkohol. kouřit, místo koláčů snídá smoothies, místo diskoték vymetá lekce pilates. Proč ta změna? Chce někdy v polovině roku 2016 otěhotnět. A podle některých odborníků se ženám, které chtějí otěhotnět, doporučuje, aby se aspoň rok před početím chovaly tak, jako by těhotné už byly. Jde o fenomén zvaný “předtěhotenství".
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.

Ideální by bylo zmizet na rok někam do panenské přírody, jíst spoustu organických pochutin, spoustu ovoce a zeleniny, pečovat o sebe a těšit se na okamžik vědomého početí šťastného miminka. Ale to je jen sen… Ale i tak se čím dál víc žen snaží plánovat těhotenství už dlouho předtím. Je to k něčemu?

Vyčistit si tělo
Předtěhotenství znamená důkladný úklid těla. Ten lze podpořit čisticími čaji, případně potravinovými doplňky, ale důležitější je ovoce, zelenina a dostatek vody. A hodně pohybu. Ukázalo se totiž, že když je žena obézní při početí, dá tento problém do vínku svému dítěti na celý život.

Jenže pestrá strava a méně alkoholových dýchánků není tak zásadní jako je eliminace stresu. Právě pocity, když se cítíme vystresované, přetěžované a vyčerpané, může šanci na přirozené počení dost snižovat. Klasická medicína o tom hovoří jako o sterilitě bez příčiny, jde o stav, kdy jsou muž a ženy fyzicky v pořádku, ale počít dítě se jim přesto nedaří. Strachy, které mohou bránit početí, mohou být i z důvodu obav "o budoucnost" vašeho dítěte. Pokud se bojíte, že výchovu dítěte nezvládnete, že vaše dítě skončí na heroinu nebo z něj vyroste nezvladatelný asociál, může vás to stresovat do té míry, že se vám otěhotnět zkrátka vůbec nepodaří.

Na stres a strach jsou citlivé ledviny - a jejich stav při aktu početí určuje imunitu miminka na celý jeho život. Ledviny zatěžuje současný životní styl - práce přesčas, a když už nemůžeme, nadopujeme se kávou, a když jsme v koncích, uvolníme se alkoholem… I proto se ozývá čím dál víc odborníků, že by ženy měly rok před plánovaným těhotenstvím zlepšit styl svého života. Zvolnit, odpočívat, pečovat o sebe…

Vážně to pomůže?
Předtěhotenský rok může být skvělý, ale tvrdit, že bez něj nebude početí, těhotenství a miminko v pořádku, je nesmysl. Stejně bláhové by bylo říkat, že ten, kdo jej absolvuje, má vyhráno. Žena, která se sama k sobě chová zodpovědně a zvolila si svůj životní styl dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nemusí před otěhotněním nic měnit, tedy kromě toho stresu a přepracování.

 

Co si myslíte? Má smysl chovat se, jako kdyste byla těhotná, i když ještě těhotná nejste? Udělat tak maximum pro to, aby všechno proběhlo v pořádku?