Podle nejnovějšího výzkumu se naprostá většina žen stydí za své tělo, zatímco muži jsou vcelku spokojení. Ale je chyba opravdu v tom, jakou máme postavu nebo tvář? Není problém trochu jinde?
Promotion

Foto: Brightside.me

Online magazín Yahoo Health vymyslel pro své čtenáře a čtenářky jedno velké předsevzetí – usmířit se v roce 2016 se svým tělem (což hodlá podporovat sérií motivačních článků). Na základě svého nejnovějšího internetového průzkumu totiž zjistil, že ne všichni o svém těle dokážou smýšlet pozitivně. A co víc, dvakrát častěji se ve špatném světle vidí ženy než muži. 

ČTĚTE TAKÉ: Tělo 2015: Revoluční kalendář Pirelli, padesátiletá Bond girl a sexy „pivní“ pupky

Na dva tisíce zpovídaných ve věku od 13 do 64 let mělo vyjádřit, jestli o své postavě smýšlí spíše pozitivně, negativně, neutrálně nebo ambivalentně (jednou dobré, podruhé nenávist). Výsledky? 20 % mužů se přiklonilo k pozitivnímu postoji, v porovnání s 11 % žen.

Když přihlédneme k věku, je rozdíl ještě větší – kladně či neutrálně na své tělo totiž nahlíží na 71 % teenagerů, zatímco u holek to bylo jen 34 % (což opačnou optikou znamená, že dvě třetiny dospívajících dívek na sobě vidí hlavně chyby).

Ženy z generace millenials, tedy dnešní dvacetileté a třicetileté, jsou se svým tělem smířenější, ale zase ne o tolik – těch spokojených nebo těch, co už to tolik neřeší, je jen 41 %. Spokojených mužů je zase o chlup méně než v mladší generaci – 67 %.

A teď to nejhorší: 94 % teenagerek a 95 % žen z generace millenials uvedlo, že už se za své těo někdy v životě stydělo. Takže skoro všechny... 

Kdy jsou ženy se svým tělem nejspokojenější? Z výzkumu vyplynulo, že když je jim mezi 35 a 54 lety – týká se to ovšem jen 13 % žen. 

ČTĚTE TAKÉ : 5 silných citátů silných žen

A proč jsou obecně muži spokojenější než ženy? „Zkrátka tak často nebývají terčem kritiky. Ve společnosti je normou komentovat spíše ženské tělo než mužské,“ vysvětluje psycholožka a expertka na problematiku vnímání těla Sari Shepphird.

A dodává: „Dávejte si pozor, jak o svém těle mluvíte. Když se zaměříte na to dobré nebo zaujmete neutrální postoj, dáte tím dobrý příklad i svým dětem.“ Výzkum totiž mimo jiné ukázal, že lidé, jejichž matka nebyla přehnaně sebekritická (třeba co se týče své váhy), jsou sami se sebou o 40 % spokojenější. 

Zdroj: Yahoo Health