Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Druhý domov

O kapku šetrnější život aneb Jak při každodenních činnostech ušetřit vodu?

Při pohledu na glóbus to vypadá, že se zásobami vody si nemusíme dělat vrásky. Nenechte se ale zmást velkými modrými plochami. Data ukazují, že zásob pitné vody rapidně ubývá, a tak nezbývá nic jiného, než doslova utáhnout kohoutek a naučit se, jak šetřit vodou při každodenním činnostech.

Hygiena, vaření, mytí nádobí nebo zalévání rostlin. To všechno jsou aktivity, kterých se nelze vzdát. Zároveň jde ale o činnosti, během kterých nechtěně plýtváme vodou a připravujeme budoucí generaci o luxus jménem dostatek pitné vody. Ať už v trubkách vaší domácnosti koluje městská voda nebo máte vodu ze studně, rozhodně se vyplatí, když nad její spotřebou budete přemýšlet. Pojďme si připomenout, jak lze snížit spotřebu vody v domácnosti na nutné minimum.

Mohlo by se vám líbit

Přestaňte být otrokem skvrn. Nechte si pomoct

Mít děti patří k největším radostem života. Zároveň to ale znamená, že neuplyne ani den, kdy byste nemuseli prát další várku špinavého prádla. Snadno se pak stanete otrokem méně či více zákeřných skvrn a fleků.
marianne.cz

V koupelně

Ruku na srdce, plná vana s bublinkami je lék na všechny neduhy! Pokud se ale zamyslíme, kolik vody taková „antistresová vana“ spotřebuje, pak si namísto dlouhého šplouchání raději naordinujeme rychlou sprchu. A pokud si po ní dopřejeme kousek čokolády nebo skleničku červeného vína, pak dosáhneme podobného antistresového účinku. Stále jsme vás nepřesvědčili? Možná pomůže statistika, která říká, že při koupání ve vaně spotřebujeme zhruba 150 až 200 litrů vody, zatímco při krátké sprše proteče pouze 50 až 60 litrů. Pokud si navíc nainstalujete do sprchového koutu úspornou hlavici, můžete se těšit ještě z nižšího čísla. Podobně důležité je také to, aby vám zbytečně netkla vody při čištění zubů nebo mydlení rukou. Co si vzít k ruce starý dobrý kelímek? Díky němu ušetříte zhruba 18 až 20 litrů vody, které by při dvouminutovém čištění zubů zbytečně odtekly do odpadu.

Věděli jste, že svým způsobem můžete vodu ušetřit také při zkrášlování? V současné době naleznete na trhu hned několik značek, na jejichž etiketě není ani jedna zmínka o vodě. Namísto vody v jejich složení objevíte oleje, případně látky, které jsou svou konzistencí a charakteristikou vodě velmi podobné. Pokud vás kosmetika bez vody zaujala, pak svou pozornost směřujete třeba ke značkám Whamisu, Vapour, Booming Bob nebo Balade in Provance.

Info ikona
Voda

V kuchyni

Myčka vs. ruční mytí nádobí? Pokud jste vsázeli na druhou možnost, pak vás možná překvapíme. Používání myčky je opravdu šetrnější k přírodě, což je dáno tím, že při jednom zapnutí myčky denně spotřebujete cca 20 litrů vody. Naopak při ručním mytí nádobí, které provádíme povětšinou dvakrát denně, spotřebujeme litrů 70. Pravdou ale zůstává, že ekologické mytí nádobí v myčce má několik pravidel, které je důležité dodržovat. Za prvé zapínejte myčku pouze v případě, že je úplně plná. Za druhé se snažte používat krátké programy, díky kterým nádobí umyjete třeba za 30 minut. A v neposlední řadě je dobré vědět, že současný trh nabízí úsporné myčky nádobí. Pokud tedy přemýšlíte nad pořízením kuchyňské myčky, můžete se poohlédnout po úsporném modelu.

Na zahradě

Jaro a léto je za dveřmi, a to znamená jediné – zalévání rostlin! Samozřejmě i v tomto ohledu můžete ušetřit drahocenné litry vody, a to tím, že budete naplno využívat dešťovou vodu. Stačí si pořídit větší sud, který umístíte pod vyústění okapu. Následně se můžete těšit z velkého množství vody, které potěší vaše rostliny a stromy. Chápeme, že dokonale zelený trávník vypadá nádherně, avšak promyslete, zda je důležité ho zavlažovat každý den. I když se to nezdá, zavlažovače trávníků jsou pomyslným „žroutem“ vody, které bychom neměli podceňovat.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Maličkosti, které vás každý den posunou k udržitelnému životnímu stylu

Udržitelný životní styl je nyní nejen významným trendem, ale možná už téměř nevyhnutelnou cestou. Máme pro vás několik tipů, jak se k naší planetě chovat zodpovědněji.
marianne.cz

Související články

Rodina a děti
Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Dům
Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Byt
Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Řemesla
Vesnické hospody sloužily k setkávání. Účel jejich zřizování byl ale původně jiný

Vesnické hospody sloužily k setkávání. Účel jejich zřizování byl ale původně jiný