Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Tuto úžasnou vilu v kostarické džungli navrhli Češi

Info ikona
Tuto úžasnou vilu v kostarické džungli navrhli Češi

Hlavním architektem celého resortu je studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou. Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Dlouhá hranolovitá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad bujnou tropickou vegetací.

Terezie Benoni | 14. 01. 2023

Tři unikátní vily a multifunkční otevřený pavilon jsou rozeseté po pozemku o celkové výměře 2,5 ha. Když investor oslovil architekty, přál si vytvořit místo, kde návštěvník splyne s okolní přírodou, pročistí svoji mysl, zažije luxus a dobrodružství zároveň. Architekti ze studia Formafatal navázali na zadání klienta a při navrhování se navíc nechali inspirovat koloritem Střední a Jižní Ameriky.  26 metrů dlouhá hranolovitá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad bujnou tropickou vegetací. Všechny výhledy směřují do dálky směrem k oceánu, nebo do zelených kopců, zatímco zadní fasáda orientovaná k příjezdu a k dalším vilám je navržena, s požadavkem na soukromí, záměrně bez oken. „Největší důraz jsme vedle myšlenky “smazat hranice mezi interiérem a exteriérem” kladli na konstrukční jednoduchost a čisté linie. Zvoleným konstrukčním systémem je ocelový skelet. Nenápadná barevnost fasád, stejně tak jako zelená střecha, nechává vilu ještě více splynout s okolím. Všechny fasády orientované s výhledy do džungle a k oceánu jsou navrženy z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se jednak na slunci nerozpálí a navíc nerezaví. Při vysunutí slouží jako stínící prvky. Míra a vzor perforace se na každém panelu liší a vytváří tak zajímavou hru světla a stínů v interiéru vily. Tyto dílce jsou opatřeny nástřikem v barvě Cor-Tenu. Zadní plná fasáda je v celé své ploše obložena dřevěnými opalovanými prkny pomocí staré japonské techniky Shou-sugi-ban, která dřevo chrání před stárnutím a vnějšími vlivy,“ popisují autoři projektu.

Galerie: Vila na Kostarice
Mohlo by se vám líbit

Minimalismus a zemité tóny

Dispozičně je vila navržená ve stejně minimalistickém duchu, jako už napovídá její tvar. Podél plné zadní fasádní stěny jsme rozmístili technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyni. Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor proměňovat a dle potřeb vytvářet soukromé zóny. Do terasy je vsazen infinity bazén, který je částečně krytý střechou domu – tudíž chráněný před prudkým sluncem. Celý interiér je laděn do teplých zemitých tónů za použití přírodních materiálů. „Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů je veškerý mobiliář navržen přímo pro vilu a vyroben na zakázku. Nábytek se z velké části zadával a realizoval na místě za pomoci lokálních řemeslníků. Některé prvky byly naopak na zakázku vyráběny v Čechách a následně přepravovány na místo realizace. Z českých výrobců jsme se rozhodli pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari dotváří světelnou atmosféru tropickému interiéru vily,“ pochvalují si architekti.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku