Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

5 mýtů o opalování, kterým možná věříte i vy. Jak se tedy správně chránit před sluníčkem?

V Česku nemá sluníčko dostatečnou sílu, při práci na zahrádce nám nic nehrozí a opalovací krém se hodí jen na léto. Jakým mýtům věříte vy?

Markéta Vörös | 2. 08. 2021

1. Mýtus: Slunce v Česku není dost silné

Přestože se magazíny i weby každoročně plní edukativními články, dermatologové pravidelně varovně zdvihají prst a obchody jsou přímo narvány krémy na ochranu proti slunci, Češi jsou stále nepoučitelní. Průzkum společnosti dm drogerie markt poukázal na alarmující výsledky našeho vztahu ke sluneční ochraně. Téměř 40 % respondentů se v průzkumu přiznalo, že pokud tráví letní dovolenou v Česku, sluneční ochranu nepoužívají. Přitom když vyrazíme k moři, před slunečními paprsky se chrání celých 76 % z nás.

Důvod je prostý, jednoduše podceňujeme české slunce. Pravda je, že se sice nenacházíme zrovna v rovníkové oblasti, ale to neznamená, že u nás poškození pokožky nehrozí. Ke spálení dochází u některých z nás už po pouhých pěti minutách na přímém slunci.

Další smutná skutečnost? Na ochranu pokožky při zahradničení myslíme ještě méně, odhalenou kůži si pravidelně neošetří 53 % zahrádkářů. Pozor si nedáváme ani při rekreačním sportování (67 %) nebo na procházkách městem, během kterých nepoužije 87 % Čechů žádnou formu ochrany pokožky.

Mohlo by se vám líbit

Jakou sluneční ochranu v létě používat, když na pleti nemáte rádi SPF?

Sluneční paprsky jsou hlavní příčinou předčasného stárnutí pleti a mohou způsobit i řadu dalších vážných problémů. Jaké SPF ale používat v případě, kdy nechcete mít na obličeji těžký bílý film nebo na aplikaci produktů s SPF jednoduše zapomínáte? Mám pro vás několik produktů, jejichž aplikace i textura vás příjemně překvapí.
marianne.cz

2. Mýtus: Faktor obsažený v make-upu bohatě stačí

Spousta žen se pravidelně dopouští zásadní chyby. Používají make-up s UV faktorem v domnění, že aplikace klasického opalovacího krému pod make-up je zbytečnost. Doba sice pokročila a dekorativní kosmetika dnes obsahuje vyšší UV ochranu než dřív, v létě to ale nestačí.

Samotný make-up totiž neaplikujeme v takovém množství, aby zajistil dostatečnou ochranu proti slunci. Aby to tak bylo, musela byste nanést zhruba osminásobné množství běžně používaného produktu, což samozřejmě nedoporučujeme zkoušet. Raději do své denní rutiny zařaďte opalovací krém se širokospektrálním pokrytím UVA / UVB a SPF 30 nebo vyšší. Aplikujte ho opravdu štědře na celý obličej, krk a hlavně dekolt. 

3. Mýtus: Opalovací krém v zimě je nesmysl

Pokud milujete lyžování, určitě jste už někdy lamentovali nad vypálenými brýlemi připomínající chvilky na svahu s aperolem v ruce. Většina lyžařů se z této chyby ponaučí a pravidelně sebou vozí opalovací krém s vysokým faktorem. To samé bychom ale měli dělat i během procházky městem v zimním období. Ačkoli slunce se na horách opírá do sněhu, a má tím pádem větší sílu, neznamená to, že ve městě nejsou UV paprsky přítomny.

Věděli jste, že i za podmračeného dne může slunce poškodit pokožku, protože UV záření prosvítá i mezi mraky? Jediné období, kdy není kůže vystavena UV záření, je po západu slunce a před jeho východem, když je venku tma.  

Mohlo by se vám líbit

Velký opalovací manuál. Jak vybrat ty správné produkty?

Doba, kdy se o jeden opalovák dělila celá rodina, je pryč. Přípravků jsou na trhu tisíce. Jenže jak vybrat ty správné právě pro vás?
marianne.cz

4. Mýtus: UV faktor chrání po celý den

Pokud pozorně čtete informace uvedené na opalovacím krému, určitě vám neuniklo, s jakým intervalem by se měly produkty opětovně aplikovat. Většina značek uvádí, jak dlouho vydrží opalovací krém na kůži po koupání nebo jiné sportovní aktivitě.

Obecně platí, že suchou pokožku chrání opalovací krém až dvě hodiny, v případě namočení kůže se doba působení zkracuje na maximálně 80 minut. U vody nebo na zahradě se tedy nezapomeňte pravidelně přimazávat. A pokud běháte po rozpáleném městě, rozhodně nezapomeňte na opalovací krém ve formě suchého spreje. 

5. Mýtus: Přípravky po opalování jsou zbytečná investice

„V přípravcích po opalování hrají pozitivní roli zejména antioxidanty. Po slunění je kůže ocení, protože je dehydrovaná, vysušená a dochází i k přímému poškození kožních buněk v důsledku UV záření,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology ve zmíněném průzkumu drogerie dm. Na dovolenou proto určitě nezapomeňte jeden přípravek po opalování přibalit, poohlédněte se zejména po těch a obsahem antioxidantů, vitaminu E, panthenolu nebo aloe vera.

Mohlo by se vám líbit

Proč je důležité používat balzám na rty s SPF?

Opalovací krémy se staly nedílnou součástí naší letní kosmetické rutiny. Přesto mnoho lidí zapomíná, že SPF je nutné nanášet také na rty. Jedině tak předejdete nepříjemnému popálení a vyhnete se případným zdravotním problémům.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Krása
Sbohem, ofino à la Jane Birkin: Rok 2025 ovládne 15 let starý účes, který sluší hlavně jednomu tvaru obličeje

Sbohem, ofino à la Jane Birkin: Rok 2025 ovládne 15 let starý účes, který sluší hlavně jednomu tvaru obličeje

Krása
Krásné a bleskové účesy k vánočnímu stromečku, které vytvoříte během minuty

Krásné a bleskové účesy k vánočnímu stromečku, které vytvoříte během minuty

Krása
Velké testování plátýnkových a hydrogelových masek: Známe ty nejlepší, které stojí za vyzkoušení

Velké testování plátýnkových a hydrogelových masek: Známe ty nejlepší, které stojí za vyzkoušení

Krása
Máte zplihlé a mastné vlasy? Dodržujte čtyři snadné zásady a vaše hříva vydrží déle krásná

Máte zplihlé a mastné vlasy? Dodržujte čtyři snadné zásady a vaše hříva vydrží déle krásná

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit