Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Fenomén clean beauty aneb Proč používat kosmetické produkty, které nejsou toxické

Info ikona
Obličej

Zatímco v supermarketu pečlivě zkoumáme každou etiketu, složení kosmetických produktů přehlížíme. A tak v naší kosmetické taštičce končí produkty, které si nás získaly svou výdrží, líbivým obalem nebo všeobecnou popularitou. Není ale na čase změnit pravidla hry a líčit se produkty, které jsou netoxické a nemůžou našemu tělu jakkoliv ublížit?

Potřely byste si dobrovolně pleť ftaláty, pesticidy, ropnými deriváty nebo sulfáty? Hádáme, že nikoliv! Přesto se zkuste podívat na miniaturním písmem napsané složení vašich oblíbených kosmetických produktů. Dost možná mezi titěrnými slůvky objevíte výše zmíněné toxické prvky, které můžou mít nepříznivý dopad nejen na pleť.

Jedna ze studií například varuje před spojitostí mezi parabeny a následným poškozením reprodukčních orgánů či narušením funkce štítné žlázy. Zároveň je podle vědců možné, že za předčasnou pubertu u dívek může právě nadměrné používání kosmetických produktů s parabeny. Za neviňátko nemůžeme považovat ani ftaláty, které jsou nedílnou součástí klasických laků na nehty nebo laků na vlasy. Provedená studie poukázala, že používání ftalátů může nepříznivým způsobem ovlivnit počet spermií či neplodnost. Ruce pryč bychom měly dát také od minerálních olejů (vazelíny, parafínu), které jsou získávány z ropy, nebo formaldehydu.

Ruku na srdce, uhlídat, zda v našem oblíbeném kosmetickém produktu není ani stopa po nebezpečné chemii, je téměř nezvladatelné. I proto vzniklo označení „clean beauty“, čistá krása, které nesou produkty, jejichž složení je netoxické.

Mohlo by se vám líbit

Postupná detoxikace vašich kosmetických produktů

Pokud se vám myšlenka clean beauty líbí, nezbývá nic jiného, než ji přenést do praxe. Co to reálně znamená? V první řadě si prohlédněte etikety na kosmetických produktech. Možná zjistíte, že intuitivně clean beauty používáte, možná se zděsíte, z čeho všeho jsou vaše oblíbené produkty vytvořeny. Určitě je důležité zmínit, že přechod na clean beauty je dlouhodobá cesta. Není totiž zrovna dvakrát ekologické ani ekonomické, abyste všechny toxické produkty naráz vyhodily, a namísto toho pořídily clean beauty kosmetiku. Nikam tedy nespěchejte, v klidu spotřebujte doposud používané produkty, a posléze je nahraďte jejich netoxickými sourozenci.

Obecně se radí, abyste se nejprve poohlédly po netoxických produktech, které používáte každý den. Začněte tedy tím, že si pořídíte čistší alternativu k mýdlu na ruce, sprchovému gelu, tělovému mléku, deodorantu, šamponu a kondicionéru. Následně můžete přejít k detoxikaci vaší kosmetické taštičky, která opět může být postupná. Nezapomeňte, že pokud jste do této chvíle používaly produkty s toxickým složením, pak už jeden nebo dva měsíce používání nehrají výraznou roli.

Info ikona
Mýdlo

Záludný greenwashing

Jakmile začnete na trhu hledat clean beauty kosmetiku, hlava vám půjde kolem. Na jednom produktu objevíte označení „eko“ nebo „bio“, na druhém „clean“, na třetím „vegan“, na čtvrtém „green“, a tak bychom mohli donekonečna pokračovat. Toho, že je přírodní kosmetika v současné době velký trend, si bohužel všimli právě chytří marketéři, kteří se v žádném případě nebojí greenwashingu. I proto je dobré, abyste si před pořízením prvních produktů nastudovaly, co jednotlivá označení ve skutečnosti (ne)znamenají.

Pozor si obzvláště dejte na slovo „eko“, které výrobce může použít i v okamžiku, kdy produkt obsahuje pouze nepatrné množství organických složek. V tomto případě se poohlédněte, zda je na obalu logo Soil Association Organic. To zaručuje, že výrobce používá udržitelné a ekologicky pěstované ingredience a netestuje produkty na zvířatech. Kosmetika s tímto logem neobsahuje škodlivé chemikálie, nano částice, parabeny, syntetická barviva a umělé parfémy. Některé složky, jako je voda, sůl nebo jíl, ovšem ani být organické nemohou.

U veganských produktů zase platí, že nesmí obsahovat složky živočišného původu ani přísady pocházející ze zvířat. I když si mnoho lidí myslí, že veganské produkty jsou clean beauty, nemusí tomu ve skutečnosti tak být. Některé veganské produkty totiž můžou obsahovat chemické přísady, které podle clean beauty nejsou košer. A zapomenout nemůžeme ani na slovo green, které nemá jednotnou definici. Obecně ho najdete na produktech, které nepoškozují životní prostředí. Pravdou ale zůstává, že jde o pojem, který je hojně využíván právě při greenwashingu.

Mohlo by se vám líbit

Zbožňujete kosmetiku?

Pokud se rádi staráte nejen o svou vnitřní, ale i vnější krásu, pak by vám neměl uniknout jedinečný event ELLEphoria. Ideální akce pro všechny beauty lovers, kteří chtějí načerpat inspiraci, získat povědomí o novinkách i stálicích ze světa krásy a potkat se s influencery z Čech i Slovenska. Pozvání na akci přijaly top beauty značky, a tak se můžete těšit na opravdu zajímavý a intenzivní program! Naučíte se, jak být ještě krásnější uvnitř i navenek, a to již o víkendu 22.10. - 24.10. v Praze v obchodním domě Máj ve čtvrtém patře.