Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Krása

Holky z plakátu a ukradený kult krásy

Info ikona
Kult krásy

Většina žen odmala řeší, jestli jsou dostatečně hezké. Honíme se za uměle stvořeným ideálem krásy. Jsme neustále okukovány, hodnoceny – jak vypadáme, jak se tváříme, jak se oblékáme. Vzhled odsouvá do pozadí naši inteligenci, schopnosti, úspěchy. Navíc je konstruktem, který stvořili muži. Kdyby to bylo čistě na nás, ženách, opravdu by byly ideálem velká prsa a nekonečně dlouhé nohy?

Promotion
Promotion
Kristina Komůrková | 14. 07. 2021

Billie Eilish milují teenageři po celém světě. Devatenáctiletá americká zpěvačka není přitom žádná načančaná  popstar, zásadně se obléká do neforemného, o pár čísel většího oblečení, zelenočerné vlasy smotává do halabala drdolu. 

„Nikdy jsem nechtěla, aby o mně svět věděl všechno. To je důvod, proč nosím velké oblečení. Nikdo nemůže řešit: Jejda, ta má plochý, nebo naopak obrovský zadek. Protože to prostě neví,“ vysvětlovala svůj styl v jednom z rozhovorů. Tenhle přístup si získal sympatie i u těch, kteří neznali ani tón její písničky. 

Jenže pak vyšlo květnové číslo módního časopisu Vogue. Billie v něm pózuje v korzetu a v černých silonkách, obličej jí rámují blond romantické vlny. Z holky s neotřelým názorem se stal tradiční produkt showbyznysu, který nutí ženy předvést co nejvíc nahé kůže.

Feministky v tangách

Ač se píše rok 2021 a jsme pyšné na to, jak jsme pokročily v rovnoprávnosti, pořád to, co nás definuje, je náš vzhled. Jestli dokážeme vyvolat v mužích touhu, jestli jsme dost sexy. Vznikají pak paradoxní situace. Jako třeba při letošním předáváním hudebních cen Grammy. 

Ve všech hlavních kategoriích vyhrály zpěvačky, nevídaná věc. Jenže když došlo na vystoupení, po jevišti se plazila polonahá Dua Lipa, které v titěrnosti oblečků a sestavě lascivních pohybů zdatně sekundovaly další kolegyně. Být zpěvačkou je o předstírání, že jste hot a neustále připravená na sex? Přitom jejich fanklub tvoří většinou náctileté holky. Když tohle vidíte jako máma malé dcery, máte chuť odstřihnout Wi-Fi a objednat cédéčka bratří Nedvědů. 

Pořád hrajeme jejich hru – žena je sexuální objekt, do kterého se stylizuje, aby se na ni mužům dobře koukalo. Věřte, že po Justinu Timberlakovi nikdo nikdy nechtěl, aby se fotil v titěrných tangách, v sexy pózách. Takové fotky by vyvolaly šok. Připadaly by nám za čarou vkusu. Jeho pěvecké a herecké kolegyně se ale takhle fotit a natáčet nechají. 

Fenomén male gaze, mužského pohledu, popsala už v 70. letech režisérka a kulturní teoretička Laura Mulvey. Její esej Vizuální slast a narativní film popisuje, jak jsou v úspěšných filmech rozděleny role na aktivní mužské, které posouvají děj, a pasivní ženské, které plní funkce dekorace. Do ženských postav jsou projektovány představy a touhy muže. Ta žena je nejen krásná, žhavá, ale především...

...celý článek najdete v ČERVENCOVÉ MARIANNE.

Info ikona
čERVENCOVÁ MARIANNE
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion