Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Houbové adaptogeny a jejich účinek na lidské zdraví a krásu

Výtažky z některých druhů hub se stávají hvězdnými ingrediencemi jak v pečující kosmetice, tak doplňcích stravy. Jsou právě houbové adaptogeny odpovědí na náš život plný stresu? A co dalšího umějí?

Karolína Demelová | 6. 09. 2023

Nejsou to ani rostliny, ani živočichové – houby jsou podivná, tak trochu tajemná skupina organismů. A taky nesmírně fascinující, navíc dodnes ne zcela prozkoumaná. Věděli jste třeba, že pod zemí existuje jakási „bio internetová síť“, přes kterou spolu komunikují rostliny a houby i na velké vzdálenosti? A že se aktuálně dokonce zjišťuje, do jaké míry mají houby schopnost cítit a jestli (ne)mají vědomí? I proto mimochodem část veganů debatuje, jestli je jejich konzumace vůbec etická.

Proč se ale v poslední době stále více mluví o houbách v souvislosti s kosmetikou a wellness obecně, jsou pozitivní účinky některých druhů na naše zdraví a krásu. Pokud jste někdy zabrousili do vod tradiční čínské medicíny, asi vás to nijak zvlášť nepřekvapuje, mainstream na Západě ovšem schopnosti adaptogenních hub jako reishi, tremella, čaga, cordyceps nebo šiitake teprve objevuje – a taky vědecky zkoumá. Na samý začátek je totiž dobré zdůraznit, že spousta proklamovaných účinků stále čeká na potvrzení skrze studie; první signály nicméně vypadají velmi slibně.

Mohlo by se vám líbit

Houby jako zdroj módní inspirace?

Češi, mám pro vás skvělou zprávu. Houby se staly světovým fenoménem nejen v gastronomii a holistické medicíně, ale také v módním průmyslu.
marianne.cz

Adaptace na stres

Aktuální nadšení z některých druhů hub neboli „shroom boom“ způsobil fakt, že se spolu s některými dalšími rostlinami řadí mezi adaptogeny. Což jsou zjednodušeně řečeno látky, které podle alternativní medicíny zvyšují odolnost organismu vůči stresorům všeho druhu a pomáhají mu, aby se na tyto situace adaptoval. Pro účely kosmetických produktů a doplňků stravy se ale využívají i díky svým dalším (předpokládaným) účinkům, jako je anti-age, zklidnění podráždění, snížení zánětlivosti a schopnost hydratovat i hojit.

Do adaptogenů dnes vkládá naděje stále více společností, a jednou z těch, která jim věří bez stínu pochyb, je i mladá berlínská značka Herbar. „S Rui jsme se potkaly a propojily právě díky naší lásce k houbám, adaptogenům a tradiční čínské medicíně,“ vypráví Catarina Oliveira, která spolu s Rui Liu začala promýšlet první receptury v roce 2019. „Já mám vzdělání ve sportovních vědách, Rui teď dokončuje doktorát z rostlinné výživy a organického zemědělství. Obě jsme trpěly několika různými somatickými problémy, a tím, že jsme na vlastní kůži poznaly neuvěřitelně prospěšnou sílu těchto směsí, jsme hned věděly, že je musíme dále prozkoumat a pomoci je přenést do západní kultury,“ dodává Catarina.

V jejich pleťovém oleji najdete vedle dalších ingrediencí i výtažky z hub tremella a reishi, jejichž benefity přibližuje Rui: „Ukázalo se, že tremella zadržuje vlhkost lépe než kyselina hya­luronová. Studie ukazují, že také napomáhá obnově buněk, hojení ran a posiluje kožní bariéru, takže dodává pleti plný a zářivý vzhled. Reishi, často nazývaná houbou dlouhověkosti, zase obsahuje silné antioxidační látky, pomáhá sjednocovat nerovnoměrný tón pleti a zmírňovat hyperpigmentaci, snižovat záněty a pokožka díky ní vypadá zářivě a zdravě.“ Výše zmíněný stres, kterému se má náš organismus díky adaptogenům lépe přizpůsobovat, samozřejmě negativně ovlivňuje i naši pokožku – podle Rui především tím, že narušuje rovnováhu endokrinního systému a mikrobiomu. „Pokud jsou určité kožní poruchy vyvolány stresem, pak tyto složky budou bojovat v první linii, aby vrátily tělo zpět do normálu,“ říká.

Slibné podhoubí

Nadějné vyhlídky

Stejně jako Catarina a Rui opěvuje adaptogeny i Michal Čech, který se léta pohybuje v beauty světě a v současnosti se spolupodílí na vývoji potravinových doplňků WeCare. V jejich novince zaměřené na pokožku a detox hraje prim čaga sibiřská. „Je to jedna z nejúčinnějších medicinálních hub, která má přímý vliv na krásu a kvalitu pokožky. Dokáže mimořádně silně působit proti oxidačnímu stresu, čistí játra a tím velmi silně detoxikuje a pročišťuje i pokožku,“ vysvětluje Michal důvod, proč zvolili právě ji. Potvrzuje ale, že specificky pro pleť jsou přínosné například i cordyceps a reishi.

„Jsme teprve na začátku výzkumu, ale předpokládá se, že houby budou léčivem dalšího století, dosavadní výsledky tomu aspoň nasvědčují,“ neskrývá Michal nadšení. „Myslím, že nás v beauty segmentu brzy čeká boom medicinálních hub, které se zařadí po bok osvědčených hráčů, jako jsou kolagen, kyselina hyaluronová a retinol,“ předpovídá. Ačkoliv mnoho studií věnujících se účinkům adaptogenů stále ještě probíhá, podobné pocity má v branži více lidí a skutečně to zatím vypadá, že „houbová horečka“ jen tak neopadne.

Mohlo by se vám líbit

Už zase rostou! Jak vám mohou houby pomoci ke zdraví?

Když vyrazíte na houby, nemusí to být pouze do lesa a nemusí vždycky skončit jen na talíři. Některé totiž mohou posloužit také jako přírodní lékárna. Pojďme se blíž podívat na dvě z jejich nepřeberného množství, které lze koupit ve specializovaných obchodech nebo si je můžete vypěstovat doma.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Tradice
Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme