Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Nejdůležitější ingredience, které byste měli hledat v kosmetických produktech

Pojďme nahlédnout do pomyslné kosmetické síně slávy a prohlédněme si ingredience, které vyzdvihuje do nebes nejen kosmetický průmysl, ale především jejich každodenní uživatelé. Vítejte ve světě, kterému vládne retinol, probiotika, kyselina hyaluronová, vitamín C a kyselina salicylová.

1. Retinol

Volejme tisíckrát sláva! Pokud na své kosmetické poličce máte produkt s retinolem, pak vám gratulujeme! Tento vitamín A je totiž hybnou silou, která dokáže zpomalit předčasné známky stárnutí. Navíc pomáhá zmírňovat poškození pleti od každodenních agresorů, rozumějte od UV paprsků. Retinol také sjednocuje tón pleti, stimuluje produkci kolagenu, působí proti akné, a především účinně vyplňuje vrásky.

Na druhou stranu je důležité dodat, že byste s používáním retinolu měly být opatrné. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy ho kombinujete s produkty s kyselinou salicylovou, která se používá v přípravcích na akné. Více důležitých informací o používání retinolu se dozvíte v našem předešlém článku.

Mohlo by se vám líbit

Zázrak jménem retinol

Multifunkční ingredience zvládne vyplnit vrásky i zbavit pleť pigmentových skvrn. Proč ji (ne)vyzkoušet?
marianne.cz

2. Probiotika

Ruku na srdce, většina z nás má probiotika spojena se správnou funkcí trávicího systému. Pravdou ale zůstává, že bychom se jim neměly vyhýbat ani v kosmetických produktech. V kontextu péče o pokožku totiž pomáhají udržovat naši kožní bariéru zdravou, což znamená, že regulují produkci mazu, udržují pokožku přirozeně hydratovanou, snižují její citlivost, a také zmírňují škodlivé účinky stresu či UV záření na naši pleť. Kosmetické produkty s probiotiky jsou vhodné také pro lidi trpící akné.

Dobrou zprávou je, že rozhodně nemusíte do své kosmetické rutiny zahrnout jogurt nebo tvaroh. Naopak, v současné době naleznete na trhu mnoho kosmetických produktů, které obsahují účinná probiotika.

3. Kyselina hyaluronová

Už jste slyšeli o složce, která má schopnost na sebe navázat 1000 až 10 000 násobek své vlastní hmotnosti ve vodě? Věříme, že ano! Kyselina hyaluronová je už pěknou řádku let stálicí na kosmetickém trhu. A pokud si můžeme tipnout, pravděpodobně ji z pomyslné kosmetické síně slávy jen tak někdo nevyšoupne.

Není divu, kyselina hyaluronová dokonale hydratuje, vyplňuje jemné vrásky, pyšní se antioxidačními účinky, podporuje regeneraci pokožky, a navíc pomáhá při obnově elastinu a kolagenu. Pokud tedy doposud nemáte ve své kosmetické taštičce kyselinu hyaluronovou, doporučujeme ji doplnit.

Info ikona
Sérum

4. Vitamín C

Internetové vyhledávače hlásí, že vyhledávání termínu „jak používat sérum s vitamínem C“, vzrostlo v uplynulém roce o 150 procent. Ani v tomto případě se nelze čemu divit. Vždyť vitamín C pomáhá redukovat pigmentové skvrny, rozjasňuje pleť, urychluje produkci kolagenu, a navíc díky němu můžete předcházet budoucí hyperpigmentaci pleti.

Při používání produktů s vitamínem C ale dbejte na opatrnost. Například není vhodné, abyste vitamín C používala v kombinaci se zmiňovaným retinolem nebo kyselinou salicylovou.

5. Kyselina salicylová

Beta hydroxykyselina (BHA), kyselina salicylová, se v posledních letech také těší velké oblibě. Věhlas si získala především díky tomu, že beta-hydroxykyseliny jsou rozpustné v tucích, díky čemuž pronikají hlouběji do pórů, napomáhají v boji s černými tečkami a vynikají svými protizánětlivými účinky. Poslední bod ocení ženy, které dlouhodobě mají problém s akné. Kyselina salicylová také uklidňuje začervenalou pokožku a dokáže pleť rozjasnit.

Pokud jste ještě nikdy kosmetické produkty s kyselinou salicylovou nepoužívala, nejprve sáhněte po produktu s nízkou koncentrací kyseliny. Ničemu nebrání, abyste v počátcích používaly produkt s koncentrací dvou procent. Pokud byste po aplikaci kyseliny cítila nepříjemné štípání, raději kyselinu ihned smyjte z obličeje vlažnou vodou.

Mohlo by se vám líbit

Kdopak by se kyselin bál aneb Jak v kosmetické rutině pracovat s kyselinami

Spojení slov kyselina a kosmetická rutina zní děsivě. Pokud ale sáhnete po správných kyselinách, konkrétně po alfa-hydroxykyselinách (AHA) či beta-hydroxykyselinách (BHA), pak vám pleť poděkuje a bohatě se vám odmění.
marianne.cz

Zbožňujete kosmetiku?

Pokud se rádi staráte nejen o svou vnitřní, ale i vnější krásu, pak by vám neměl uniknout jedinečný event ELLEphoria. Ideální akce pro všechny beauty lovers, kteří chtějí načerpat inspiraci, získat povědomí o novinkách i stálicích ze světa krásy a potkat se s influencery z Čech i Slovenska. Pozvání na akci přijaly top beauty značky, a tak se můžete těšit na opravdu zajímavý a intenzivní program! Naučíte se, jak být ještě krásnější uvnitř i navenek, a to již o víkendu 22.10. - 24.10. v Praze v obchodním domě Máj ve čtvrtém patře. Chcete vědět více? Sledujte webové stránky www.ellephoria.cz

Související články

Krása
Nejkontroverznější kosmetické trendy roku 2024: Propadnete odbarvenému obočí nebo 3D manikúře?

Nejkontroverznější kosmetické trendy roku 2024: Propadnete odbarvenému obočí nebo 3D manikúře?

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy