Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Přichází období popraskaných rtů aneb Jak si vybrat nejlepší balzám na rty?

Zatímco v letních měsících se „válí“ na dně kosmetické taštičky, na podzim a v zimě je naším každodenním parťákem. Řeč je o výživném balzámu na rty, díky kterému můžeme v chladných dnech bojovat proti popraskaným a suchým rtům.

Vzpomínáte na svůj první lyžařský výcvik na základní škole? Hádáme, že vám starostlivá maminka s sebou přibalila i jelení lůj a apelovala, abyste ho používala pokaždé, když se vrátíte ze sjezdovky. Ano, už naše maminky věděly, že v zimních měsících bychom měly o své rty náležitě pečovat, a především je dostatečně hydratovat. Nevíme, zda jste tenkrát maminku poslechly, ale tušíme, že obdobnou radu udělujete i v současnosti svým potomkům.

Mohlo by se vám líbit

Beauty snacking aneb Už vaše pleť dneska posvačila?

Také si nedokážete svůj pracovní den představit bez drobné svačinky okolo čtvrté hodiny odpolední? Pravdou ale zůstává, že byste v tento čas měly nakrmit nejen žaludek, ale také pleť. Seznamte se proto s novým trendem zvaným beauty snacking!
marianne.cz

Co se děje s rty v zimě?

Není divu, chladné počasí v kombinaci se suchým vnitřním vytápěním rty dehydratuje, odstraňuje přirozenou ochrannou bariéru, a navíc vede k tomu, že rty jsou více náchylné k podráždění. Suma sumárum, podzim a zima našim rtům nesvědčí, přesto nemá smysl propadat panice. Bohatě postačí, když se v drogérii nebo parfumerii poohlédnete po kvalitním balzámu na rty, který už se postará o to, aby vaše rty letošní zimu „přežily“.

Na složení záleží!

Ruku na srdce, rtěnku dokážeme vybírat hodiny, zato s balzámem na rty se příliš nemažeme a vhodíme do nákupního košíku první „tyčinku“, kterou spatříme. Zřejmě tušíte, že takový přístup není správný, neboť na ingrediencích, ze kterých je balzám na rty vyrobený, doopravdy záleží.

Mezi ideální ingredience patří například ricinový olej, který skvěle proniká do kůže a napomáhá zklidnit popraskané rty. Podrážděným rtům ulevuje také lanolin, tedy druh mazlavé látky, kterou vylučují mazovými žlázemi zvířata tvořící vlnu. Výbornou ingrediencí je také med, jehož největší výhodou je, že přitahuje vlhkost. Pokud se tedy rozhodnete pro balzám na rty s medem, můžete se těšit na hydratované a dokonale vyživené rty.

Zapomenout nelze ani na vazelínu, bambucké máslo a kakakové máslo, trio superhrdinů, díky kterým se můžete rozloučit s vysušenými rty. V některých balzámech na rty naleznete také složku zvanou tokoferol, což je vitamín E. Ani této ingredience se nemusíte bát, neboť vitamín E oddaluje poškození buněk a je prospěšný v péči o rty. Při výběru balzámu na rty také upřednostňujte produkty, které jsou hypoalergenní a neparfémované.

Info ikona
Balzám

Nenápadní strašáci

Ve složení některých balzámů na rty naleznete také mentol, eukalyptus, mátový olej a kafr. I když jde na první pohled o nevinné ingredience, opak je pravdou. Ve skutečnosti můžou poškodit kožní bariéru rtů, a následně rty vysuší či podráždí. Pokud tedy máte ve své kosmetické taštičce mentolový balzám na rty, raději se s ním rozlučte.

Mohlo by se vám líbit

Nejdůležitější ingredience, které byste měli hledat v kosmetických produktech

Pojďme nahlédnout do pomyslné kosmetické síně slávy a prohlédněme si ingredience, které vyzdvihuje do nebes nejen kosmetický průmysl, ale především jejich každodenní uživatelé. Vítejte ve světě, kterému vládne retinol, probiotika, kyselina hyaluronová, vitamín C a kyselina salicylová.
marianne.cz

Související články

Dům
Typický slovenský dům ve tvaru kostky v původním neutěšeném stavu s hospodářským dvorem proměnili v bydlení pro mladou rodinu

Typický slovenský dům ve tvaru kostky v původním neutěšeném stavu s hospodářským dvorem proměnili v bydlení pro mladou rodinu

Venkov & styl
Jak dobrovolníci zachraňují srnčata před sekačkami: Pravidelným masakrům se dá předejít

Jak dobrovolníci zachraňují srnčata před sekačkami: Pravidelným masakrům se dá předejít

Móda
Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Móda
Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit