Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Proč vaše pleť potřebuje kurkumu

Info ikona
Pleť

Zatímco východní svět už po staletí s kurkumou hojně pracuje, západní svět k vlastnostem tohoto koření teprve pomalu přičichává. Přitom jeden ze základů ajurvédské medicíny patří nejen do šuplíku s kořením, ale také na vaši kosmetickou poličku.

Pojďme si udělat malou exkurzi na asijskou svatbu. Nedílnou součástí příprav je totiž kurkumová pasta, kterou se v rámci obřadu haldi (haldi je hindské slovo pro kurkumu) potírají nevěsty i ženiši. Důvod? Chtějí, aby jejich pokožka před svatebním dnem dokonale zářila! Proč vám to říkáme? Jde o jeden z důkazů, že východní svět vnímá kurkumu vážně a pro její skvělé vlastnosti ji hojně využívá nejen při vaření, ale také při kosmetických rituálech. Ne nadarmo se o kurkumě hovoří také jako o nejzákladnější složce ajurvédské kosmetiky.

Mohlo by se vám líbit

Óda na kurkumin

Vezmeme to ale hezky od základu. Nejdůležitější složkou kurkumy je tzv. kurkumin, který snižuje poškození UV zářením, vyniká antibakteriálními vlastnostmi a kontroluje produkci kožního mazu. „Kurkumin funguje jako lapač volných radikálů a může pomoci při hojení ran,“ vysvětluje dermatolog Jeffrey Fromowitz pro Allure a dodává, že kurkuma má také protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. V konečném důsledku mohou kosmetické produkty s kurkumou příznivě působit na obličejové póry a zklidňovat pokožku. „Kurkuma napomáhá od jizev po akné, a navíc vytváří kolagen, díky kterému i stárnoucí pleť vypadá pevněji,“ říká dermatoložka Anne Harris Collier a dodává, že kurkuma také snižuje hyperpigmentaci pokožky.

Kurkuma do každé rodiny

Zatímco lidé mají mlsný jazýček a kurkuma v pokrmu jim vonět nemusí, naše pleť v tomto případě vybíravá není. A tak platí, že jenom ve výjimečných případech vám kosmetický produkt s kurkumou nesedne. Odborníci přesto doporučují, abyste toleranci na kurkumu otestovali, a to tak, že malé množství produktu nanesete na předloktí a počkáte, zda se nedostaví alergická reakce. Pokud nepřijde podráždění, zarudnutí nebo otok, můžete směle aplikovat kosmetický produkt na pleť. „Každodenní začlenění kosmetických produktů na bázi kurkumy, jako jsou séra a čisticí přípravky, vám může pomoci dosáhnout zářivé a zdravé pleti,“ říká dermatoložka Catherine Borysiewicz pro Stylist.

A po jakých produktech sáhnout? Kurkumu nejčastěji najdete v pleťových maskách a sérech, které mají za úkol zklidnit akné, zánět a hyperpigmentaci. Stejně tak můžete kurkumu objevit také v hydratačních krémech. Nutno dodat, že s kurkumou si můžete hrát také při domácí přípravě pleťové masky. Stačí, když smícháte lžíci medu, lžičku kurkumy a pár kapek růžové vody. „Tuto směs smíchejte do pasty, a poté aplikujte na obličej. Po deseti minutách masku smyjte vlažnou vodou,“ radí dermatoložka Collier.

Zdroj článku
Mohlo by se vám líbit