Beauty tipy a triky Marilyn Monroe. Dá se podle nich řídit i dnes?
marianne.cz
Zdroj: Pexels
Na své poprvé nikdy nezapomenete. Já sama s výraznou rtěnkou koketovala už na gymplu, ale nakonec jsem se k ní odhodlala až na vysoké škole. Pojďme si k příležitosti dnešního Mezinárodního dne polibku připomenout, kde se rtěnka vzala a proč se některým říkalo „polibek smrti“.
Byla to láska na první pohled! Rimmel z kolekce Kate Moss, odstín 001, moje první červená rtěnka. Jen jsme se docela dlouho oťukávaly, asi týden mi trvalo, než jsem konečně vychytala tu správnou intenzitu a vyrazila ven. Měla jsem tehdy pocit, že společnost není na mě a mou červenou rtěnku připravena, a to jsem se rozhodně nenarodila do středověku.
Později jsem zjistila, že má z výrazného odstínu respekt většina žen. Když jsem pracovala jako kosmetická konzultantka v prodejně jedné pražské parfumerie, většina klientek se nejvíc obávala právě červené rtěnky. Toužily po ní, ale zároveň z ní měly strach. Divné, že? Vlastně je to úplně nelogické. Namalovat si rty není jako obarvit si v náhlém hnutí mysli vlasy na svítivě růžovou, pokud se vám červená v dané intenzitě nelíbí, prostě ji setřete ubrouskem a je to, žádné šrámy na duši nezanechá. Přesto je výrazná rtěnka pro spoustu žen velmi intimní záležitostí, skoro jako by měly vyjít do ulic nahé. Když ale nakonec seberete k červené rtěnce konečně odvahu a ztotožníte se s ní, výsledkem bude noblesní look ve stylu Gwen Stefani, Elizabeth Taylor či Audrey Hepburn nebo punková verze jako u Debbie Harry, zpěvačky skupiny Blondie. A pokud chcete rudou rtěnkou pořádně povzbudit sex-appeal, nešetřete a naneste hned pět vrstev – tak to dělala Marilyn Monroe, aby dosáhla co nejsmyslnějšího efektu.
Červená rtěnka má velmi zajímavou historii. Tisíce let je symbolem společenského statusu, a to mnohem více než toho genderového. Nošení make-upu totiž obecně nezůstávalo pouze na ženách, vyhledávali ho i muži, odkazovalo na vysoké postavení.
A kde se rtěnka vzala? První začala používat rudou barvu na rty sumerská královna a kněžka Puabi, přibližně 3500 let před naším letopočtem. Nechávala si ji tenkrát vyrábět z rozdrcených vzácných kamenů a bílého olova, takže musela dávat zatraceně velký pozor, aby se jedovatým olovem neotrávila. Rudý trend se později přesunul do starověkého Egypta, kde ho k dokonalosti vyšperkovala nejznámější panovnice starověku, královna Kleopatra. Složení jejího oblíbeného odstínu rudé vás pobaví: skládal se z květin, červeného okru, rybích šupin, karmínu, včelího vosku a drcených mravenců!
Řekové natolik liberální jako Egypťané nebyli. Červené rty nosily pouze ženy nižších sociálních vrstev vydělávající si prostitucí. Taky si rtěnky v žádném případě nevyráběly z drcených drahých kamenů, ale používaly buď levné ingredience jako červené víno, které lehce vklepaly do rtů, nebo vytvářely velmi diskutabilní produkty obsahující ovčí pot, lidské sliny a krokodýlí exkrementy.
Ženy to neměly lehké ani pár set let poté, naopak. V dobách středověku se o používání rtěnek nevtipkovalo. Obrazy, na kterých samotný ďábel líčí dámě rudé rty, byly na denním pořádku, a pokud nějaká duše přece jen kosmetické touze podlehla, musela si to jít s Bohem vyříkat ke zpovědi. A tohle všechno kvůli kosmetickému produktu, který v dnešní době považujeme za nezbytnou součást každé kosmetické taštičky!
Anglická královna Alžběta I. si z názoru církve nic nedělala a její obliba make-upu je na mnoha portrétech této slavné panovnice znát. Nechávala si vytvořit svůj vlastní odstín rudé, dokonce věřila, že má její odstín rtů magické schopnosti, dokáže uzdravovat a odvracet smrt. Ironií osudu je fakt, že barva, kterou používala, obsahovala silně jedovaté olovo, které královnu pomalinku zabíjelo. Právě rtěnkám s prapodivným složením vděčíme za slovní spojení „polibek smrti“.
Mimochodem, britská královna nosí rudé rtěnky dodnes, Alžběta II. si v červené doslova libuje! Naopak političky to s červenou mají těžké, podle protokolu je tento odstín stále považován za skandální.
Zdroj: Getty Images
Ale abych se vrátila ke své první lásce, červené rtěnce od Rimmel. Od té doby jsem jí byla často nevěrná, hodně jsem experimentovala a rozšiřovala si obzory. Mezi mými oblíbenci byla vizážistkami a kosmetickými nadšenci na celém světě milovaná MAC Lady Danger nebo Guerlain Rouge G v odstínu 25. Ten pocit, když si natřu rty, aplikuji lehkou vrstvu řasenky a vyrazím do ulic, miluju dodnes. Červená rtěnka mi dodává zdravé sebevědomí.
A přesně o tom to je. Rudá všem ve vašem okolí signalizuje, že jste dáma s jasným názorem. Jakou nám tahle kosmetická vychytávka dělá radost, vám potvrdí všechny kolegyně v redakci. Vyberte si svůj odstín a vyrazte hrdě do ulic. Je správný čas!
Dlouhotrvající rtěnky