Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Trápí vás po opalování světlé pigmentové skvrny?

Info ikona
Opalování

S létem je neodmyslitelně spjato i zdravé opalování. Ať už se na slunci vyhříváte doma nebo v zahraničí, možná vám radost z opálené pokožky naruší světlé pigmentové skvrny.

Opalování patří k oblíbeným letním kratochvílím. Bohužel, nadšení z opálené pokožky může rychle vyprchat, a to „zásluhou“ světlých pigmentových skvrn. I když se mnoho z nás s těmito pigmentovými skvrnami ve svém životě setkalo, povětšinou jsme nad tímto neduhem mávli rukou a vesele pokračovali v opalování. Přesto je dobré vědět, že pigmentové skvrny se na našem těle neobjevily náhodou. Naopak mají co do činění s kožní infekcí pityriasis versicolor, které se taktéž říká tinea versicolor.

Mohlo by se vám líbit

Seznamte se s pityriasis versicolor

Pokud mluvíme o kožní infekci, pak většině z nás vstanou vlasy hrůzou. Dermatolog Hasan Benar ale jedním dechem dodává, že jde o běžnou infekci, která je způsobena kvasinkami rodu Malassezia. „Pityriasis versicolor je běžná plísňová infekce kůže. Plíseň narušuje normální pigmentaci kůže, což má za následek malé skvrny se změněnou barvou. Tyto skvrny mohou mít světlejší nebo tmavší barvu než okolní kůže a nejčastěji postihují obličej, trup a ramena,“ vysvětluje pro Stylist.

Nutno dodat, že pityriasis versicolor je často způsobena přemnožením určitého typu kvasinek (plísně), které se přirozeně vyskytují na vaší kůži. Horké počasí, vlhkost a sluneční záření ale můžou pityriasis versicolor zhoršit. „Není to škodlivé ani nakažlivé,“ dodává dermatolog. V případě, že na své kůži objevíte světlejší pigmentové skvrny, rozhodně nemusíte propadat panice. Zatímco během horkého a vlhkého počasí mohou být skvrny znatelnější, během podzimu a zimy mohou z vaší pokožky zcela vymizet.

Do boje?

Pravděpodobně se ptáte, zda bychom proti světlým pigmentovým skvrnám měli bojovat. Odpověď ale není jednoznačná. Určitě neuděláte chybu ve chvíli, kdy navštívíte svého dermatologa. Ten následně může provést biopsii kůže, díky které vyloučí jiné kožní onemocnění. „Přesto byste měli vědět, že neexistují žádná spolehlivá vyšetření k odhalení infekce malassezií, takže diagnóza je obvykle klinická,“ říká deramtolog. Jak už ale bylo zmíněno, jde o velmi povrchovou kožní infekci, která s největší pravděpodobností během podzimu a zimy ustoupí.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit