Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Bílá barva dominuje zdařilé rekonstrukci bytu pro svobodného mládence

Info ikona
Bílá barva dominuje zdařilé rekonstrukci bytu pro svobodného mládence

Pojďme navštívit Rožnov pod Radhoštěm, kde se ateliéru Henkai architekti podařilo doslova od podlahy zrekonstruovat padesátimetrový byt. Tmavý zašlý prostor se proměnil ve světlý a útulný domov.

Terezie Benoni | 1. 06. 2021

Padesátimetrový byt najdeme Rožnově pod Radhoštěm ve starém domě, který už nutně potřeboval radikální zásah. „Původní estetické a dispoziční řešení bytu v očích nových majitelů již morálně dosloužilo. Staré uspořádání navíc vytvářelo nevyužitelnou chodbu a smyčku v propojení kuchyně a obývacího prostoru,“ popisují autoři projektu architekti Daniel Baroš a Michal Nejezchleb. „Optimalizací dispozice se podařilo naplnit požadavky investora, byt prosvětlit, vytvořit jednotnější obytný prostor s kuchyní a obývacím pokojem. Metry bývalé vnitřní chodby se tak staly integrovanou součástí obytného prostoru.“

Dřevo i betonový povrch

Materiály a nové povrchové úpravy byly voleny ve své přirozené režné podobě. „Cementová omítka, bílé cementové stěrky na stěnách, na podlaze v kuchyni a koupelně, renovované dřevěné parketové podlahy. Březová překližka byla použita na nábytek. U některých nosných stěn je ponechán neomítaný surový betonový povrch. Nahá struktura nosné konstrukce mírně poodhaluje tělo domu,“ popisují architekti. Velkorysé úložné prostory byly vyrobené na míru a díky bílé barvě působí zcela nenápadným dojmem. Ať už se jedná o velikou stěnu v obývacím pokoji, kdy se z knihovny přirozeně stává pracovní kout, nebo prostornou šatní skříň v ložnici, ale také kuchyňská linka byla zvolena v bílém minimalistickém dekoru. Díky neustále se opakujícím materiálům působí interiér jednotným a harmonickým dojmem. 

O studiu

Henkai architekti se dali dohromady v roce 2012 po několikaleté spolupráci pod hlavičkou Atelieru 111 architekti. Tým nyní tvoří Daniel Baroš, Lucie Bartoňová a Michal Vašek z pod Radhoště na Valašsku a Marcel Šípka z pod Tater na Slovensku. Navrhujeme věci od velikosti židle po velikost města. Všechno, co uděláme, by mělo být funkční, logické, jednoduché a postavitelné.