Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Byt na Letné potřeboval upravit dispozice s minimálními stavebními zásahy

Info ikona
Byt na Letné potřeboval upravit dispozice s minimálními stavebními zásahy

V rámci rekonstrukce bytu v tomto letenském domě bylo pro architekty z 0,5 Studia důležité navázat na historický kontext stavby a zároveň přizpůsobit interiér současným požadavkům na bydlení. Jedním z hlavních úkolů bylo přetvoření dispozice z 3+1 na 3+kk.

Terezie Benoni | 27. 12. 2022

Činžovní dům na Letné, který v druhé polovině třicátých let navrhl architekt a sochař Martin Reiner, je cenným příkladem tzv. emociálního funkcionalismu. Reiner ve svých realizacích rozvíjel funkcionalistické principy výraznějším sochařským zpracováním portálů s kulatými okny a používáním ušlechtilých materiálů. V rámci rekonstrukce bytu v tomto letenském domě bylo pro architekty z 0,5 Studia důležité navázat na historický kontext stavby. Dispoziční změny byly navrženy na základě minimálních stavebních zásahů. „Spojením původního pokoje pro služku a samostatné kuchyně vznikla prostorná ložnice orientovaná do klidného vnitrobloku. S ohledem na současný způsob života došlo k vložení kuchyně do stávajícího obytného prostoru. Ostatní prostory – vstupní hala s navazujícím pokojem, koupelna a samostatná toaleta – zůstaly v původní stopě dispozic,“ popisují autoři projektu, který pracovali s plochou 86 metrů čtverečních.

Galerie: Rekonstrukce historického bytu na Letné
Mohlo by se vám líbit

Malý pražský prošel zásadní proměnou, a to i přes omezený rozpočet

Návrh projektu i samotná realizace přeměny tohoto pražského bytu probíhaly během pandemie, takže tým designérů neměl jedinou možnost místo navštívit a nasát jeho atmosféru. Celý proces, od nápadu až po finální dokončení, probíhal na dálku. Jaký je výsledek?
marianne.cz

Barvy a vestavný nábytek

Vestavný nábytek navržený na míru volně cituje geometrické prvky architektury domu. Napříč bytem se objevují jemné oblouky a odstíny v elementárních barvách známých z dobových realizací, například Bauhausu. V ložnici, chodbě a dětském pokoji je barevnost sjednocena do bílé. Vestavná kuchyně s ostrůvkem je naopak akcentována v sytých modro-černých barvách. Vestavná knihovna s integrovaným pracovním místem, kterou najdeme v obývacím pokoji, je provedena v dubové dýze. Všechny původní výplně otvorů, okna a dveře byly citlivě repasovány. Pouze posuvné dveře do obytné místnosti jsou navrženy nově – směrem do vstupní haly zároveň představují výrazný červený akcent celého prostoru. V rámci obývacího pokoje pak jejich nerezová plocha jemně odráží modrou kuchyni a rozptyluje světlo. Dřevěné podlahy v celém bytě byly sjednoceny, parkety repasovány a doplněny. V koupelně a na toaletě byla použita mozaika ze slinuté dlažby odkazující k dobovému stylovému výrazu. „Spolupráce na výtvarné koncepci a návrhu bytu byla dynamická a konstruktivní. Majitelé mají vkus a blízko k současné umělecké scéně. V interiéru se tak objevují práce současných umělců a designerů. Někteří z nich se ve svých pracích zabývají také architektonickými motivy – například malíř Martin Herold ve své tvorbě zpracoval několik Reinerových realizací. Další obrazy doplňující interiér jsou od autorů Népheli Barbas a Pavla Příkaského. Výrazné barevné vázy v dialogu s materiály vestavných prvků interiéru navrhl sklářský výtvarník a designér František Jungvirt,“ uzavírají architekti.

 

Mohlo by se vám líbit

Pětičlenná rodina má konečně dostatek prostoru

Nevyhovující podkrovní byt potřeboval radikální zásah. Jeho cílem bylo vytvořit početné rodině dostatek místa, aby spolu mohla trávit čas a zároveň si její členové nepřekáželi.
marianne.cz
Zdroj článku