Do 2+kk bylo potřeba vměstnat čtyř až pěti člennou rodinu
Mladá rodina potřebovala radikálně upravit svůj byt tak, aby měli dostatek soukromí, ale také velkorysý prostor na trávení společných chvil. K tomu bylo nutné maximalizovat úložné místo bez toho, aby byl interiér zbytečně zahlcený nábytkem.
„Klienti nás oslovili v momentu, kdy si v developerském projektu v Praze pořídili malý byt pro svou rodinu. Výběru této konkrétní nemovitosti předcházela myšlenka investorů na změnu životního stylu, a to zejména s ohledem na dlouhodobou udržitelnost a minimalismus,“ vysvětlují architektky Jaroslava Hájková a Hana Šmejkalová pracující pod hlavičkou ateliéru VARIETÉ DESIGN. „Dostalo se nám tedy do rukou 70 m² se základní dispozicí 2+kk, do které bylo třeba vměstnat čtyř až pěti člennou rodinu a to tak, aby měli rodiče vlastní soukromí, děti svůj vlastní pokoj, a protože rodina tráví hodně času společně, tak také společný prostor pro všechny. Rodina navíc měla několik specifických požadavků, které bylo třeba zohlednit. Mimo jiné přání, aby postel rodičů byla směrována na okno, tedy do zeleně, aby v bytě vznikl plnohodnotný pracovní stůl pro práci z domova, aby se do kuchyně vešla maminka se všemi malými pomocníky a v neposlední řadě také maximalizace uzavřených úložných prostor bez zahlcení bytu nábytkem.“
Inspirovali se Skandinávií
Původní obývací pokoj byl vzhledem k celkové velikosti bytu poměrně rozsáhlý, navíc disponoval velkými okny hned na třech stranách což umožnilo vestavět do tohoto prostoru v podstatě plnohodnotnou ložnici. „Její oddělení od obytného prostoru jsme se rozhodly řešit nábytkovými sestavami na míru, čímž jsme získaly velké množství tolik potřebných úložných prostor a také skleněnou příčkou, aby do prostoru kuchyně, nyní trochu „zahnané do kouta“, nadále proudilo denní světlo,“ popisují autorky projektu. V rámci komody pod oknem v ložnici se navíc podařilo vestavět pracovní místo, které v době, kdy není využívané, je kompletně uzavřené ve skříňce, a tedy vizuálně nijak neruší celkový dojem. Přáním majitelů bylo směřovat stylově ke skandinávskému stylu bydlení s velkým důrazem na přírodu a zeleň, která by se v interiéru prolínala s bohatou zelení za okny bytu. „Vzhledem k tomu, že v době koupě bytu byly již hotové nejenom koupelny, ale také dřevěné podlahy a osazeny interiérové dveře, klienti do tohoto nechtěli již zasahovat, a bylo tedy nutné navázat celkovou barevnost na stávající vybavení. Velmi teplé tóny přírodního dřeva a chladné tóny šedého betonového dekoru jsme doplnily zejména světlými barvami – bílou a béžovou se strukturou betonové stěrky, a navíc drobnými detaily v černé barvě, která akcentuje pouze určité momenty interiéru. Celkově se nám podařilo docílit funkčního, a hlavně světlého interiéru s překvapivým množstvím úložných prostor bez toho, aby byl byt na první pohled zahlcen nábytkem.“
Zdroj informací: VARIETÉ DESIGN s.r.o., Interiér roku, interierroku.cz