Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Útulná dřevostavba s vintage prvky

Je tomu deset let, co se Johanna Berglund rozhodla koupit klasický domek, který ji na první pohled nijak zvlášť nezaujal. Je neuvěřitelné, co se jí z něj podařilo vykouzlit.

Terezie Benoni | 26. 06. 2020

V roce 2010 bydlela Johanna Berglund v malé chalupě v západním Švédsku. Spolu s manželem žili ve vesnici Broddarp a snili, že si jednou pořídí prostorný dům, kde založí rodinu. Shodou náhod se od sousedů dozvěděli o prodeji nedalekého starého domu. Dlouho se nerozmýšleli a vypravili se zaťukat na stávající majitele, kteří jim informaci potvrdili. „Moc se mi tehdy zelený zašlý dům nelíbil a bylo jasné, že bude potřeba hodně oprav. Co mě ale přesvědčilo byla informace, že dům postavil bratr mého dědečka, který byl stavitel. Věděla jsem tedy, že stavba bude kvalitní a opravitelná,“ vzpomíná. Johanna. 

Foto: Johanna Berglund

Tapety, precizní truhlařina a vintage dekorace

V čem je dům Johanny tak jedinečný? Představuje skandinávský rustikální styl ve své nejčistší podobě. Typickými rysy skandinávského tradičního bydlení jsou dřevěné podlahy i stropy, často i dřevěné obklady na zdech. Ty většinou zdobí výrazné tapety. Klasickému domu nechybí terasa a zimní prosklená terasa, různá posezení a pohodlná zákoutí. Ve velmi prostorné moderní kuchyni v šedozelené barvě se podařilo zachránit původní cihlová kamna, která připomínají stáří budovy. V přízemí najdeme obývací pokoj, na který navazuje jídelní kout s úžasným výhledem do okolní krajiny. Z kuchyně je také možné vejít do pracovny zařízené v pánském stylu s výraznou koženou soupravou. V podkroví jsou pak jednotlivé ložnice. 

Foto: Johanna Berglund


Rekonstrukce trvala dlouhé roky

Nyní je Johanny dům teplým a útulným útočištěm. Cesta za tímto vysněným cílem byla dlouhá a trvala celých 9 let. Dům o rozloze necelých 280 metrů čtverečních vyžadoval celkovou renovaci. „Můj otec je truhlář a tak nám zpočátku v řadě věcí poradil. Byli jsme nezkušení a neměli příliš velký rozpočet. Museli jsme opravit místnost po místnosti, repasovat podlahy i nábytek. Byla to spousta práce, která za to ale rozhodně stála,“ popisuje Johanna, která dnes na svých stránkách nabízí truhlářské služby. Nedávno se pustila do nového projektu nazvaného Prästgården. Znovu se vrhla do oprav téměř zbořené dřevostavby a dnes se zde můžete zůstat zastavit na šálek kávy, nakoupit kouzelné dekorace nebo květiny. 

Foto: Johanna Berglund, www.instagram.com/snickargladjen, snickargladjensveranda.se