Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Dům postavili na sloupech, aby pod ním mohla růst tráva

Info ikona
Uprostřed divočiny

Uprostřed norské divočiny vyrostl dům, který maximálně ctí okolní přírodu. Jednoduchá dřevostavba odolá i těm nejkrutějším mrazům a svým obyvatelům nabízí dokonalé útočiště za jakéhokoli počasí.

Terezie Benoni | 17. 04. 2022

Jedinečná dřevostavba stojí v lyžařském středisku Kvitfjell Resort ve norském městě Fåvang. Rekreační dřevěnou chatu Skigard Hytte postavili američtí architekti z ateliéru Mork-Ulnes Architects. Ta stojí na čtyřiceti pěti dřevěných sloupech ve výšce 1,5 metru nad zemí. Díky tomu může pod domem i v jeho bezprostředním okolí růst původní vegetace a pro horskou oblast typické trávy. Ty sem chodí pravidelně spásat ovce i krávy. Jednoduchý obdélníkový dům má obytnou plochu 144 metrů čtverečních a nabízí dechberoucí výhledy do okolních hor.

Moderní styl chat ctí okolní krajinu

Všechny dřevěné sloupy i samotná fasáda domu jsou obložené dřevěnými latěmi, kterým se v Norsku říká skigard. Tyto úzké laťky jsou tradičně místními farmáři používány na oplocení. Zde ale mají zcela novou funkci, a to chránit budovu před rozmary horského počasí. Střecha je porostlá stejnými původními travinami, které najdeme i v okolí domu. Do domu vejdete po strmých schodech přes verandu. Interiér je rozdělený na čtyři menší prostory. Jejich vybavení vám vyrazí dech. Všudypřítomné dřevo, pohodlný nábytek, dostatek úložných prostor, luxusní moderní kuchyně, a především oheň v praskajícím krbu. To všechno zaručí, že právě zde byste chtěli být uvězněni uprostřed zimní bouře.

Zdroj informací: Mork-Ulnes Architects