Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Místo drahé rekonstrukce zachovali původní prvky, vzniklo krásné retro

Info ikona
Retro bydlení

Nemáte dost peněz na refresh vašeho bydlení? Zázraky se začnou dít, když dáte starým věcem nový život. Podobně jako Justin, který se v jihoafrickém Durbanu zabydlel s retro nábytkem a doplnil ho moderními kousky. Pojďte načerpat přespolní inspiraci!

Eva Slunečková | 3. 02. 2019

Do třímilionového Durbanu, kosmopolitního města na východě Jihoafrické republiky, se Justin Moore přestěhoval s přítelkyní za zajímavou pracovní nabídkou. V rámci ní tu dostal také byt, který se měl na delší dobu stát jeho druhým domovem. „Byl to skvělý prostor vybavený nábytkem a doplňky z 50. až 70. let 20. století. Na mě a mou přítelkyni dýchal sentimentální náladou, kterou jsme se rozhodli zachovat. Vzhledem k tomu, že tu budeme jen dočasně, nemělo cenu moc investovat do nějaké rozsáhlejší rekonstrukce a nového vybavení. Potřeboval ale takový menší facelift. V koupelně jsme strhli dlaždičky a v celém bytě vymalovali,“ říká Justin.

Propojené místnosti

Pravděpodobně největším a nejnákladnějším zásahem bylo odstranění zdi, která oddělovala jídelnu od obývací místnosti. Tím se celý prostor otevřel a prosvětlil. Na některých kusech nábytku bylo třeba udělat pár kosmetických úprav, jako v případě kožené pohovky a křesel, které nechal pár nově potáhnout. Atmosféru starých časů podpořila i autentická svítidla z místních bazarů. K celkovému doladění pak stačilo dokoupit pár doplňků a na samý závěr retro vlnu spojit se současnými prvky. „Tenhle návrat do minulosti nás velmi baví. Je nám tu moc příjemně a útulně – člověk má pocit, jako by se vrátil do dětství,“ pochvaluje si Justin.