Flexibilní a variabilní prostor, jehož srdcem je kuchyně. Cílem rekonstrukce bylo vytvořit dvě ložnice, televizní místnost, obývací pokoj, kuchyň a praktickou prádelnu. Jedno přání ale měl klient navíc. Chtěl, aby jeho bydlení mělo „Umami“, což je jakási pátá japonská příchuť, která zkrátka přináší něco navíc.
Obyvatelé tohoto bytu o rozloze 141 m2 v Brazílii chtěli flexibilní prostor, kde by kuchyň byla srdcem domova. V bytě jsou dvě ložnice, TV místnost, obývací pokoj, kuchyň a prádelna. Kromě toho chtěli klienti vytvořit silné spojení s okolním brazilským městem Asa Sul, vtisknout mu zdejší identitu, zdůraznit původní vlastnosti modernistické budovy, a to vše propojit s uměleckými a designovými kousky, které majitelé shromáždili na svých toulkách po světě. Na otázku, jak si představují výsledný pocit z interiéru, odpověděli: Umami. Pojem Umami v Japonské kultuře označuje šestou příchuť, která podporuje spojení mezi všemi ostatními chutěmi. Projekt autorů ze studia Interier Semerene Arquitetura tedy vychází právě z tohoto konceptu a upřednostňují hlavní obytné prostory, které mají za cíl propojit vše ostatní.
Místo setkání a odhalené struktury
Byt na ploše 141 m² nabízí velkorysý prostor, kterým proudí přirozené světlo a může zde souběžně probíhat hned několik činností. Dříve zde byly tři ložnice, dnes se jedna z nich proměnila v televizních místnost, kterou lze pomocí posuvných dveří otevřít do obývacího pokoje a kuchyně. Obyvatelé tak mají na výběr, zda chtějí soukromí, nebo kontakt s ostatními. Propustná železná knihovna vytváří jakousi osu, která spojuje všechny místnosti. Struktura a vlastnosti původního bytu byly odhaleny. Najdeme zde původní dřevěnou podlahu, surové a přírodní materiály, pohledové betonové desky, které poukazují na brutalistický vliv. Mix současného nábytku s designem z 60. let kontrastuje s rustikálními i betonovými prvky. Otevřená kuchyně má industriální charakter, který jen podtrhuje nerezový ostrůvek, železná a skleněná dvířka, nebo odhalené elektrické instalace. V hlavní ložnici byl dán důraz na maximální funkčnost, i zde ale postřehneme industriální vliv. Netradiční je umístění koupelny do prostoru, kdy zůstává oddělena pouze skleněnými příčkami. Podobně integrovaná je i velká šatna. Díky těmto průhledným prvkům je prostor opticky mnohem větší.
Zdroj: studio Interier Semerene Arquitetura, archdaily.com
- Zdroj článku
-
studio Interier Semerene Arquitetura, archdaily.com