Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně

Svoje startovací bydlení si mladý pár vybral v garsonce v rekonstruovaném vila domě na Praze 9. Investoři si přáli mít plně vybavenou kuchyni, maximum úložných prostor a hlavně nespat na rozkládací pohovce, jak zamýšlel developer, ale mít krom pohovky i plnohodnotné lůžko.

Terezie Benoni | 25. 06. 2024

„Tím, že šlo o velmi malý dvaceti šesti metrový byt, ve kterém se ke všemu nacházela část nosné zdi jako pozůstatek rekonstrukce a developerem zbudovaná koupelna, se zdálo zadání téměř nereálné, popisují autoři projektu architekti Ondřej Krynek, a Zuzana Řepíková z DesignCorporation, který měli za úkol do prostoru umístit  plně vybavenou kuchyni, maximum úložných prostor a hlavně nespat na rozkládací pohovce, jak zamýšlel developer, ale mít krom pohovky i plnohodnotné lůžko.

Galerie: Mikrobyt pro dva

Čtěte také: Zázrak v Praze: Byt v jednom z prvních funkcionalistických činžovních domů v Praze proměnili v dokonalé místo pro život

Byt byl v první fázi rekonstrukce očištěn od všech nepovedených a havarijních nánosů času a už v té chvíli začal nově vzniklý prostor sám o sobě zářit. V návaznosti na tento silný pocit pak vznikla idea velkorysost prázdna ponechat, a ba naopak ji ještě umocnit.

Odvážné kombinace barev a optická iluze

„Nakonec díky odvaze klientů vznikl neotřelý koncept interiéru. Díky zbourání příčky u vstupu se nám dispozice bytu trochu otevřela. Abychom dostali co největší kuchyňku, museli jsme ji „vytáhnout“ více do místnosti a tím vzniklo diagonální uspořádání bytu. To se od vstupu směrem do interiéru více otevírá a vytváří iluzi většího prostoru.  Spaní je odděleno od kuchyňského koutu perforovaným plechem. To proto, aby příčka propustila světlo, ale zároveň poskytovala soukromí. Navíc je tak dělící příčka opravdu tenká, šetří místo, a jde i o levné řešení,“ pochvalují si architekti. Maličkatá kuchyňka v sobě má všechny moderní spotřebiče: lednici s mrazákem, varnou desku, troubu, mikrovlnku, dokonce i myčku. Odpočinout si majitelé mohou na menší pohovce, která nakonec rozkládací je a slouží hostům. Šatní skříně jsou umístěny okolo celé koupelny a spacího koutu. „Nesměli jsme vynechat ani velkou zrcadlovou plochu u vstupu, která vše prosvětlí a opticky zvětší. Jelikož je to startovací byt mladých lidí, byly zde použity odvážné kombinace barev. Na kuchyňské lince je použito mátové lamino, pracovní laminátová deska má dekor barevného terrazza, skříně kolem koupelny jsou z lamina v dekoru šedého textilu a celé je to doplněno hřejivou březovou překližkou,“ doplňují.

Čtěte také: Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byty z počátku 20. století mají svou jedinečnou atmosféru a jsou o to krásnější, čím víc historických prvků se v interiéru podařilo dochovat. Pojďme navštívit byt mladé rodiny, kde zůstaly zachované jak dobové detaily, tak výrazné dřevěné parkety, které vytvářejí tu pravou domácí atmosféru.

Soutěž Interiér roku

Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty.   Do devátého ročníku soutěže designéři a architekti přihlašovali své nově realizované projekty za rok 2023. V tomto ročníku soutěžilo rekordních 233 interiérů. Vyhlášení ocenění proběhlo 14.května 2024 v Doxu. Mediálním partnerem soutěže je Marianne Bydlení. Více se dozvíte na  www.interierroku.cz.

Zdroj článku

Související články

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Dům
Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace

Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace