Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Romantický historický apartmán ve Stockholmu zrekonstruovali opačným způsobem

V centru chladného severského města najdeme byteček s téměř pařížskou atmosférou. Vintage poklady, krajky, dřevo a spousta uměleckých vytváří atmosféru, která se jen těžko opouští.

Terezie Benoni | 6. 02. 2023

Běžně se byty opravují tak, že se staré vyměňuje za nové, ale v tomto stockholmském bytě to bylo zcela naopak. V roce 2015 prošel tento třípokojový byteček zásadní rekonstrukcí a od té doby se čas od času změní některá jeho část. Majitelka se nejdřív zbavila všech moderních nánosů. Rozhodla se totiž, že chce vrátit interiér co nejblíže k původnímu stavu tak, jak ho v letech 1910–1912 navrhl švédský architekt Albin Brag. Kromě nové kuchyně a koupelny byly pokoje zrestaurovány v původním stylu. Byly odstraněny dříve snížené stropy, vyměněny moderní dveře za staré, vloženy zárubně a podlahové sokle ve starším stylu, byly odstraněny plastové krytiny na podlahách a repasované původní dřevěné podlahy, které byly do té doby schované pod linem. Tím ale výčet oprav nekončí. Byly nově vymalované stěny a navráceny původní dřevěné prvky, bylo nutné instalovat nové elektrické rozvody. Majitelka se rozhodla nechat nově vyrobit špaletová okna v původním stylu s hlubokými nikami.

Galerie: Romantický byt ve Stockholmu
Mohlo by se vám líbit

Typický starý venkovský dům v Hukvaldech prošel citlivou rekonstrukcí

Ráj na zemi. Tak se dá mluvit o tomto domě s rodinnou atmosférou, který jeho majitelé citlivě opravili s respektem k historii tohoto místa.
marianne.cz

S pařížskou atmosféru

Byt je dnes rozdělený na vstupní halu, odkud vejdete do chodby, ze které vedou dveře do všech ostatních místností. Na opačných stranách bytu jsou dvě ložnice, hlavní obytnou místnost tvoří obývací pokoj propojený s kuchyní. Kuchyňskou linku majitelka pořídila v Ikea a jedná se o sérii Bodbyn. Především díky svítidlům a drobnějším dekoracím má kuchyně nádech pařížského bistra. Bílý obklad skvěle ladí s ořechovou pracovní deskou. Pod oknem je menší jídelní stůl. Stěny se nesou v jemných béžových tónech. Jedná se o barvu Devine značky Jotun. Do této místnosti se vešla také pohodlná sedačka. Hlavní ložnice mí kouzelný arkýř a jemně růžové stěny v barvě Calamine od Farrow & Ball. Vešla se sem jak manželská postel, tak prostorná šatní stěna. Menší ložnice je využívaná jako dětský pokoj. Stěny jsou vymalované šedozelenou barvou Pigeon od Farrow & Ball. Na podlaze je původní prkenná podlaha. Nesmíme zapomenout na roztomilou koupelnu. Černobílé dlaždice zde elegantně doplňují mosazné prvky.

Styling by Dockhemmen/Copparstad & photos by Johan Spinnell for Historiska Hem

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Úchvatný rustikální dům z poloviny 19. století

Pečlivě zrekonstruovaná, opečovávaná a honosná vila ve švédské rybářské vesnici Bua je ztělesněním pohodlí a odpočinku. Nechte se inspirovat, jak se dá prázdninový dům jednoduše zařídit tak, aby vám nic nechybělo.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Byt
Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Byt
Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky