Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Ráj pro milovníky rustikálního stylu bydlení

Info ikona
Rustikální dům z 18. století

Švédský rodinný dům postavený v 18. století nabízí skandinávský rustikální styl bydlení ve své nejčistší podobě. V tři sta let starém domě přesto nechybí podlahové topení, televize ani moderní spotřebiče.

Terezie Benoni | 24. 11. 2020

Dům, ve kterém od roku 1905 žil švédský umělec a sochař Christian Eriksson byl postavený už v roce 1773. V průběhu dalších staletí byl několikrát přestavěný, přesto tu stále najdeme původní fragmenty. Díky tomu má interiér zcela jedinečnou autentickou atmosféru. To, že jste se ocitli v domě, který je skutečným kulturním dědictvím, napoví už strop v hale. Je totiž pokrytý stropní malbou od umělce Nilse Kruegera. Další místnosti v domě jsou ale neméně fascinující. Citlivě zakomponované moderní prvky nijak nenarušují historickou hodnotu budovy. V kouzelných kulisách tak můžete žít plnohodnotný život hodný 21. století.

Ohleduplná rekonstrukce domu prospěla

Dům má obytnou plochu sto metrů čtverečních, kde najdeme čtyři pokoje, kuchyň, prádelnu a dvě koupelny. Před samotným vchodem do domu je umístěná krytá terasa orientovaná na jih. Dům si po staletí ponechal klasické venkovské řešení dispozic a obytné je pouze první patro. To je rozdělené do dvou os. První osa, ve které najdeme kuchyň a obývací pokoj s jídelnou je orientovaná do ulice, tři ložnice v zadní části jsou situované do přilehlé zahrady. Dnes jsou dvě rohové místnosti využívané jako ložnice, zatímco střední průchozí místnost má funkci dalšího společného obývacího pokoje. Celý dům byl v letech 2014–2015 kompletně zrekonstruovaný. Nové jsou elektrické rozvody i rozvody vody, kanalizace, podlahové topení a radiátory. Všechny vypínače a zásuvky jsou v černém nebo bílém bakelitu od firmy Byggfabriken. Veškeré truhlářské prvky byly znovu natřené lněným olejem.

Kachlová kamna a dřevěné obklady

Nejstarší částí domu je ta, kde se nachází kuchyň a hlavní ložnice. Nově vyrobená kuchyňská linka je z borovice, natřená šedou lněnou olejovou barvou. Pracovní deska je z černé žuly. V malé místnosti bylo vše vyrobené na míru a najdeme zde spoustu úložného prostoru. Dominantou obývacího pokoje jsou původní kachlová kamna zdobená květinovým vzorem. Staré dubové parkety byly znovu navoskované tvrdým voskem s bílými pigmenty z omítky. Stěny zdobí šedé dřevěné panely a tapeta Anno / Borå. Obě ložnice jsou zařízené v tradičním skandinávském stylu. Na tu hlavní navazuje soukromá koupelna.
 

Info ikona
Rustikální dům z 18. století